fot. Pixabay.com

Nauka jazdy na rowerze to ważny moment w życiu dziecka. Kiedy powinniśmy ją rozpocząć?

Pierwsze kroki

Każde dziecko uczy się jazdy na rowerze we własnym tempie. Odpowiedź na pytanie o to, kiedy uczyć dziecko jeździć na rowerze nie jest jednoznaczna. Niektóre dzieci już w wieku czterech lat są w stanie nauczyć się jazdy na prawdziwym rowerze. Dla innych ten moment przyjdzie dopiero podczas nauki w szkole podstawowej.

Najlepiej oswajać dziecko z jazdą na rowerze już od najmłodszych lat. Rowerek biegowy można kupić nawet dziecku poniżej drugiego roku życia. Taki rower nie ma pedałów. Działanie sprzętu polega na odpychaniu się za pomocą siły nóg. Rowerek biegowy powinien być wyposażony w hamulec ręczny, żeby dziecko mogło uczyć się hamowania.

Alternatywą może być też rowerek trójkołowy, który nie wymaga od dziecka samodzielnego utrzymywania równowagi. Podobnie działa rowerek z doczepianymi kółkami, które później można zdemontować. Takie ułatwienia pomagają dziecku oswoić się z jazdą na rowerze. 

fot. Pixabay.com

Rowerek biegowy: drewniany, metalowy czy plastikowy?

Rowerek biegowy powinien być przede wszystkim lekki i bezpieczny dla malucha.Bardzo dobrze sprawdzają się rowerki drewniane. Są nie tylko bardzo lekkie, ale też solidnie wykonane i ładne. Nie są niestety zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne. 

Dobrym wyborem jest też rowerek plastikowy, ale trzeba liczyć się z tym, że są najmniej żywotne. Widać to zwłaszcza na kołach. Jeśli dziecko chętnie i często korzysta z rowerka biegowego wykonanego z plastiku, kółka szybko się zużywają.

Na rynku dostępne są też metalowe rowerki biegowe. Są najbardziej wytrzymałe, ale też nieco cięższe. Nie nadają się dla wszystkich dzieci. 

Jak dobrać pierwszy rower?

Pierwszy prawdziwy rowerek dla dziecka powinien być dobrze dobrany do wzrostu malucha. Zbyt duży lub zbyt mały rower może zniechęcić dziecko do nauki, a nawet być niebezpieczny. Jak sprawdzić, czy wielkość sprzętu jest odpowiednia dla malucha?

Jeśli dziecko, siedząc na rowerze, nie dotyka stopami podłoża lub robi to z trudem, to rower jest jeszcze za duży.Natomiast jeśli pewnie stawia całą stopę, rower może być za mały lub niedługo stać się zbyt mały. Jeśli rower jest odpowiednio dobrany, dziecko powinno pewnie stawiać palce na podłożu i czuć się stabilnie.

W praktyce najczęściej rower dla trzy- lub czterolatka ma koła wielkości 12 albo 14 cali. Starsze przedszkolaki jeżdżą zwykle na rowerkach o kołach w rozmiarze 16 cali. Natomiast rowery z kołami wielkości 24 cali są przeznaczone dla starszych dzieci, które przekroczą około 140 centymetrów wzrostu.

Istotna jest też wysokość ramy. Dziecko powinno z łatwością wsiadać na rower i nie zaczepiać się o ramę. Warto też wyregulować siodełko do odpowiedniej dla malucha wysokości. 

Kolejnym ważnym aspektem są hamulce. Najlepsze rowery dziecięce to takie, które mają hamulec wbudowany w pedały. Wystarczy, że dziecko spróbuje pedałować do tyłu, a rower zahamuje. Jeśli chodzi o hamulec ręczny, warto regularnie sprawdzać stan techniczny linek hamulcowych.

fot. Pixabay.com

Jak nie zniechęcić dziecka do jazdy na rowerze?

Bardzo ważnym aspektem nauki jazdy na rowerze jest podejście rodzica. Rodzic nie powinien zniechęcać dziecka do uczenia się. Pierwsze próby jazdy na rowerze mogą być nieudane. Część maluchów bardzo szybko zaczyna samodzielnie jeździć. Niektóre dzieci potrzebują nieco więcej czasu. Nie ma w tym nic złego!

Rodzic zadający sobie pytanie “kiedy uczyć dziecko jeździć na rowerze” powinien przede wszystkim dopasować tempo nauki do własnego dziecka.Nie powinno się zmuszać dziecka do nauki, jeśli maluch boi się i płacze. Czasem lepiej poczekać kilka miesięcy i wtedy zacząć ponowną naukę.

Dzieci potrzebują docenienia ze strony rodzica. Nawet jeśli pierwsze próby samodzielnej jazdy nie są w pełni udane, rodzic powinien wspierać i chwalić malucha. Warto też na bieżąco przypominać dziecku o wszystkich elementach jazdy. Nauka powinna mieć formę zabawy, a nie przymusu. Jeśli dziecko będzie czuło przymus lub nie będzie doceniane, może szybko zrazić się do nauki jazdy.

Poza tym warto zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa. Jeśli maluch jeździ na rowerze z doczepianymi kółkami i dobrze sobie radzi, nie powinniśmy od razu ich odczepiać. Najlepiej poczekać, aż dziecko samodzielnie wyrazi taką chęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here