fot. Pexels.com

Przydomowa rabatka ożywia najbliższą okolicę domu i sprawia, że przyjemnie na niej zawiesić wzrok. Jak urządzić przydomową rabatkę?

Zakładanie rabaty

Przed założeniem przydomowej rabatki kwiatowej warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Pierwszym z nich jest wielkość planowanej rabaty oraz jej kształt. Wielkość rabatki powinna być przede wszystkim dostosowana do wielkości ogrodu. Zbyt duża rabata w niewielkim ogrodzie przytłoczy otoczenie. Kształt zależy od nas, ale mniej doświadczonym ogrodnikom polecany jest jak najprostszy kształt. Dzięki prostokątnemu ustawieniu łatwo dotrzeć do wszystkich kwiatów, które znajdą się w naszej przydomowej rabatce.

Kolejnym aspektem jest dobranie roślin do położenia rabaty. Jeśli słońce będzie oświetlać ją od południa, należy wybrać kwiaty, które lubią słońce. Natomiast jeśli rabatę umieścimy na stanowisku od północy, warto zainwestować w cieniolubne rośliny.

Przed wkopaniem wybranych kwiatów w ziemię warto sprawdzić ich układ “na sucho”. W tym celu można położyć je w miejscach, w których planujemy je wkopać. Dzięki temu można łatwo skorygować plany. Nie poleca się natomiast przesadzania kwiatów jedynie ze względów estetycznych. Każde przesadzenie wpływa na kondycję rośliny

fot. Pexels.com

Typy rabat

Wyróżniamy cztery typy rabatek przydomowych. Pierwszy podział jest związany z sezonowością. Rabatki sezonowe to takie, które tworzymy na kilka miesięcy. W ciągu roku można mieć w swoim ogródku nawet trzy rabaty: wiosenną, letnią i jesienną. Natomiast rabata całoroczna wymaga od nas więcej pielęgnacji. Jest dekoracją ogrodu przez cały sezon, od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. 

Niektórzy komponują też rabaty z krzewami ozdobnymi, do których należą też niektóre krzewy owocowe. Dzięki takiemu zabiegowi rabata może zdobyć okolicę naszego domu nawet zimową porą!

Kolejny podział typów rabat to rabatki jednogatunkowe i rabatki wielogatunkowe. Jak sama nazwa mówi, te pierwsze są skomponowane z jednym gatunkiem roślin. To pozwala na spójną kompozycję i prostszą pielęgnację. Natomiast przydomowa rabatka złożona z wielu gatunków jest bardziej wymagająca pod względem opieki. Może być przy tym bardzo spektakularna! 

fot. Pexels.com

Kwiaty idealne do przydomowej rabaty

Ważnym aspektem podczas wyboru kwiatów, które złożą się na naszą rabatę, jest ich gatunek. Najbardziej polecanymi gatunkami są kwiaty sezonowe, takie jak begonie, niecierpki i aksamitki. Cechują się efektownym wyglądem i odpornością na przymrozki. Dzięki temu można cieszyć się pięknymi kwiatami w przydomowej rabatce nawet w październiku.

Ciekawym pomysłem jest kompozycja rabaty kwiatowej według wielkości roślin. Według tego pomysłu, z tyłu rabaty należy umieścić najwyższe kwiaty, na przykład naparstnice. Niżej można umieścić na przykład lilie. Na przodzie warto posadzić niskie kwiatki, takie jak na przykład begonie.

Istotną sprawą przy doborze kwiatów do przydomowej rabatki jest też ich kompozycja kolorystyczna. Warto zadbać o spójność. Jeśli wybieramy kwiaty czerwone, dobrze połączyć je z zielenią. Podobnie należy zrobić z żółcią i fioletem. Dzięki temu można uzyskać bardzo harmonijny i estetyczny efekt. Ogrodnicy polecają też zestawienie kwiatów w kolorach podstawowych (czerwony, żółty i niebieski). 

Pielęgnacja ogrodu wiosną

Gdy przygotowujemy ogród na wiosnę, staramy się doprowadzić wszystkie rośliny do jak najlepszego stanu. Zdejmujemy zimowe zabezpieczenia, odkrywając nasze piękne rośliny. Nawozimy ziemię, na przykład wykorzystując naturalny obornik. Dzięki takim zabiegom ogród może szybko zacząć znów tętnić życiem.

Ważnym elementem wiosennych porządków w ogrodzie jest zadbanie o jego wizytówkę. Mowa oczywiście o wizytówce, jaką jest trawnik. Po zimie warto oczyścić trawę z drobnych zanieczyszczeń. Następnie należy przeprowadzić napowietrzenie trawnika. To pozwala na pobudzenie jego wzrostu. Warto regularnie odżywiać i podlewać trawnik, co pozwala na uzyskanie gęstej murawy o pięknej, zielonej barwie. Warto pamiętać też o tym, żeby przycinać trawnik na odpowiednią długość. Wiosną należy przycinać go na 3 centymetry, dzięki czemu trawa jest wystawiona na nasłonecznienie. Natomiast latem optymalna jest długość 5 centymetrów. Chroni ona trawnik przed wpływem zbyt wysokich temperatur.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here