fot. Pexels.com

Dopasowanie roweru do wieku dziecka jest istotne, gdyż za duży lub zbyt mały rower może zniechęcić dziecko do jazdy.

Nauka jazdy na rowerze od podstaw

Kiedy uczyć dziecko jeździć na rowerze? Wbrew pozorom, odpowiedź nie jest taka prosta. Wiele zależy od indywidualnych cech każdego dziecka. Niektóre dzieci chcą jeździć na rowerku biegowym jeszcze przed drugimi urodzinami, a w wieku czterech lat jeżdżą już na rowerze. Inne natomiast dopiero w wieku wczesnoszkolnym oswajają się z rowerem. To nic złego, bo każde dziecko dorasta we własnym tempie. Powinniśmy uczyć dzieci jazdy na rowerze dopiero wtedy, gdy są tym zainteresowane i się nie boją.

Pierwszym krokiem nauki jest rowerek biegowy. Mogą z niego korzystać nawet dzieci poniżej drugiego roku życia. Taki sprzęt jest napędzany przez dziecko za pomocą własnych nóg. Rowerek biegowy powinien być lekki i wyposażony w hamulec ręczny. Dzięki temu dziecko uczy się hamować. To bardzo ważne, bo dzięki temu będzie umiało wyczuć potrzebę hamowania również na normalnym rowerze.

Alternatywą dla rowerka biegowego jest rowerek trójkołowy lub rower z doczepianymi kółkami. Obie opcje mogą pozwolić dziecku na jazdę bez stresu o utratę równowagi. Takie rozwiązania mają swoje zalety. Dziecko oswojone z jazdą na rowerze będzie bardziej chętne do nauki niż takie, które od razu zostanie posadzone na prawdziwy rower.

Kluczowym aspektem przy nauce jazdy na rowerze jest cierpliwe podejście do dziecka. Maluch powinien czuć oparcie w rodzicach i być zachęcany do dalszych prób, nawet jeśli te pierwsze są nieudane. Dla dziecka uczącego się jeździć na rowerze nie ma nic gorszego, niż niezadowolony i zniecierpliwiony rodzic. Niektóre dzieci bez wsparcia ze strony mamy lub taty nie chcą się dalej uczyć. 

fot. Pexels.com

Dopasowujemy wielkość roweru do wieku malucha

Rowerek dla dziecka nie może być zbyt duży. Pierwszy prawdziwy rower należy dobrać rozważnie. Jeśli będzie zbyt duży lub zbyt mały, maluch będzie czuł się niekomfortowo. To może sprawić, że zrazi się do jazdy na rowerze.

Jak sprawdzić, czy rower jest odpowiednich rozmiarów? To łatwe. Jeśli dziecko, siedząc na rowerze, opiera się na podłożu palcami i jest to stabilne, to wielkość jest dobra. Dlatego pewnie stawia na ziemi całą stopę, rowerek może być niedługo za mały. Jeśli nie dosięga lub ledwo dosięga do podłoża, to znak, że rower jest jeszcze zbyt duży.

Dla najmłodszych dzieci w wieku 3-4 lat najlepsze są rowery o kołach wielkości 12 i 14 cali. Nieco starsze dzieci mogą spróbować swoich sił na rowerze o kołach 16-calowych. Natomiast na rower z kołami wielkości 24-cali przyjdzie czas dopiero, gdy dziecko osiągnie wzrost około 140 centymetrów. 

Rower dla dziecka nie powinien mieć też zbyt wysokiej ramy. Maluch powinien być w stanie samodzielnie wejść na siodełko.

fot. Pexels.com

Waga roweru

Rowerki biegowe ważą około 3-4 kilogramy, w zależności od wykorzystywanego materiału. Natomiast pierwszy prawdziwy rower dla dziecka zazwyczaj jest cięższy. Standardowe rowery dziecięce ważą od ośmiu do dziesięciu kilogramów. Nie każde dziecko jest w stanie od razu jeździć na tak ciężkim sprzęcie. Jeśli dziecko czuje, że nie może wprawić w ruch roweru i sprzęt jest widocznie zbyt ciężki, odpuśćmy. W kolejnym sezonie maluch z pewnością da już radę korzystać z roweru! Wystarczy, że nieco urośnie i nabierze siły.

Rowerek biegowy: plastikowy czy drewniany?

Jeśli chodzi o pierwszy rowerek biegowy, warto zastanowić się nad tym, czy chcemy wybrać rowerek plastikowy, czy może drewniany. Niektórzy polecają też metalowe rowerki biegowe, których cechą jest większa trwałość. Niestety, metalowe rowerki są cięższe, co może być przeszkodą. Jeśli nasze dziecko jest drobne i nie ma jeszcze zbyt dużo siły, lepiej skłaniać się ku lżejszym materiałom.

Niewątpliwą zaletą drewnianych rowerków biegowych jest fakt, że są lekkie. Wbrew pozorom są też bardzo wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Poza tym są bardzo ładne. Niemniej, ich minusem jest niewielki zakres regulacji siodełka.

W przypadku rowerków plastikowych również można uznać niską wagę za zaletę. Plastikowe rowerki są najtańsze, ale też najmniej trwałe. Plastik szybko niszczeje, zwłaszcza jeśli dziecko używa rowerka bardzo często i intensywnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here