fot. Pexels.com

Czeka cię pierwsza w życiu jazda wypożyczonym autem? Nie wiesz, jak się do niej przygotować? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

1. Niezbędne dokumenty

To może zabrzmieć banalnie, ale w pośpiechu i stresie, które często towarzyszom podróży, łatwo jest czegoś zapomnieć. Dlatego pamiętajmy, że nie wypożyczymy samochodu bez dowodu osobistego i prawa jazdy.

2. Sprawdź wymagania

Niektóre wypożyczalnie wymagają ukończenia przez najemcę 18 lat, niektóre zaś 21. Kierowcy przed 25 rokiem życia mogą też z racji swojego młodego wieku i braku doświadczenia natrafić na dodatkowe opłaty. Często istnieje także górna granica – 70 lat. 

fot. Pexels.com

3. Obejrzyj stan samochodu

Stłuczka autem z wypożyczalnii nie jest jeszcze końcem świata, a tym bardziej drobne zarysowanie czy usterki techniczne. Nie ma jednak powodu, dla którego mielibyśmy tłumaczyć się z uszkodzeń, za które odpowiadali poprzedni najemcy. W przypadku korzystania z carsharingu wystarczy jako dowód zrobić zdjęcie poprzez aplikację mobilną. Jeśli wypożyczamy samochód z wypożyczalni, należy go wcześniej dokładnie obejrzeć i zgłosić ewentualne wady. Oczywiście, właściciel, oddając nam pojazd do użytku tym samym oświadcza, że jest on w pełni sprawny i zdatny do użytku. Warto jednak mimo wszystko dmuchać na zimne.

4. Dowiedz się o szczegółach naliczania opłat

Różne wypożyczalnie mają różne zasady. Zazwyczaj opłaty za użytkowanie samochodu pobiera się od doby. Aby uniknąć niedomówień i niemiłych niespodzianek finansowych, należy dowiedzieć się dokładnie, kiedy zaczyna być naliczana kolejna doba.

5. Czytaj

Nigdy nie podpisuj umowy najmu auta bez wcześniejszego zapoznania się z regulaminem oraz pełną dokumentacją pojazdu. Co więcej, najlepiej jest poprosić o zapoznanie się z nimi jeszcze przed decyzją o wypożyczeniu danego samochodu. Warto sprawdzić, czy posiada on aktualne ubezpieczenie lub czy ma jakieś wady techniczne, o których powinniśmy wiedzieć. Upewnijmy się także, czy rozumiemy i zgadzamy się ze wszystkimi punktami wymienionymi w regulaminie oraz umowie. Czas przed podpisaniem umowy nadaje się jeszcze na to, aby poprosić o rozjaśnienie tego, co nie jest dla nas w pełni zrozumiałe oraz by prowadzić ewentualne negocjacje. Potem, po podpisaniu, w razie jakichkolwiek problemów nieznajomość regulaminu i umowy może działać jedynie na naszą niekorzyść. 

fot. Pexels.com

6. Zapytaj o wyjazdy za granicę

Niektóre wypożyczalnie nie pozwalają na przykład na wyjeżdżanie poza granice kraju. Ta wiedza jest szczególnie ważna, jeśli wypożyczamy auto na lotnisku w celach wakacyjnych i chcielibyśmy pojeździć nim na dalsze wycieczki. Należy najpierw zapytać właściciela, czy jest to dozwolone.

7. Ustal miejsce odebrania i zwrotu pojazdu

Najczęściej odbiór i zwrot auta odbywa się w tym samym miejscu – w wypożyczalni. Nie jest to jednak regułą, a wraz z rozrastaniem się biznesów świadczących usługi wynajmowania samochodów, przybywają także nowe możliwości i udogodnienia dla klientów.

Wypożyczalnie sieciowe dopuszczają możliwość zdania wypożyczonego auta w innej filii niż w tej, z której odbieraliśmy pojazd. Czasami możemy odstawić samochód w innym lokalu w tym samym mieście, a czasami w zupełnie innym (jednak zazwyczaj łączy się to z dodatkową opłatą). Coraz więcej wypożyczalni oferuje również usługi „door to door”: samochód może czekać na nas pod domem, na lotnisku lub dworcu.

8. Pamiętaj o regulacjach

Na wypożyczane auta mogą być nałożone regulacje związane z paliwem i limitem kilometrów.

Jeśli odbieramy samochód zatankowany do pełna, naszym obowiązkiem jest takim również go zwrócić. To samo tyczy się również czystości – musimy oddać auto w takim stanie, w jakim je zastaliśmy.

Niektóre wypożyczalnie mają także określony limit kilometrów, który możemy wykonać poprzez całego czasu wynajmowania.

9. Dodatkowe wyposażenie

Jeśli potrzebujesz akcesoriów, na przykład foteliku dla dziecka czy nawigacji GPS, najlepiej spytaj wcześniej, czy jest możliwość wynajęcia auta z tymi dodatkami już w cenie. Jeśli nie, najlepiej wziąć zbędne rzeczy ze sobą, gdyż gadżety wynajmowane osobno potrafią sporo kosztować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here