fot. Pexels.com

Auta typu crossover do 40 tysięcy złotych to zdecydowanie samochody marzeń dla przeciętnego Kowalskiego. Taki zakup nie musi pozostawać w sferze marzeń. Warto zapoznać się z popularnymi i ekonomicznymi modelami.

Samochód typu crossover

Crossovery to samochody osobowe, które charakteryzują się wysokim nadwoziem. Nadwozie takich samochodów wykazuje cechy łączące SUVy oraz mniejsze auta osobowe, na przykład typu kombi. To świetny wybór dla osób, które mieszkają niedaleko miasta i ze względów praktycznych wolą nieco podniesione auta. Jednocześnie crossovery świetnie radzą sobie w warunkach miejskich.

Ze względu na swoją specyfikę auta tego typu są nieco droższe niż klasyczne auta miejskie. Pomimo tego crossover do 40 tysięcy złotych jest w pełni realną perspektywą dla przeciętnego Polaka. 

fot. Pexels.com

Używany czy nowy?

Przed zakupem crossovera warto zastanowić się nad tym, czy chcemy zakupić samochód z salonu, czy może używany. Najtańsze nowe auta z salonu przekraczają założony budżet 40 000 złotych. Jedynym dostępnym na polskim rynku nowym crossoverem, który łapie się w ten pułap, jest Dacia Duster. W najbardziej podstawowej wersji kosztuje 39 900 złotych, ale ta wersja dysponuje tylko napędem z przodu. Ponadto nie jest wyposażona w radio i klimatyzację. Tych udogodnień nie da się do niego dodać. Jeśli zależy nam na kontroli temperatury i muzyce, musimy zapłacić już 46 900 za lepszą wersję.

Większość crossoverów z ekonomicznej półki cenowej to koszt przewyższający 60 tysięcy złotych. Z tego względu, rozważając crossover do 40 tysięcy złotych, warto zdecydować się na zakup używanego auta.

Przy zakupie używanego crossovera warto zwrócić uwagę na jego stan techniczny. Ponadto powinniśmy pomyśleć o kosztach eksploatacji samochodu, z którymi będziemy musieli się liczyć. Warto przed decyzją o zakupie zapoznać się z opiniami innych użytkowników danego modelu na ten temat. Należy też przyłożyć wagę do rocznika samochodu. Im starszy, tym bardziej może być awaryjny.

Najlepsze używane crossovery do 40 tysięcy złotych to:

  • Dacia Duster. Jej zawieszenie jest znane z dużej trwałości, co może być ogromnym plusem na podmiejskich drogach. Dacia Duster nie jest bogato wyposażona, ale za to tania w eksploatacji.
  • Peugeot 2008. Ma wysoką pozycję kierowcy, co pozwala na wygodne siedzenie za kierownicą. Jego zawieszenie jest trwałe, ale może być bardziej awaryjnym wyborem.
  • Renault Captur. Auto jest komfortowe i nie wymaga drogich napraw. Jego minusem jest mniej przestrzeni wewnętrznej. 

Bezpieczeństwo to podstawa!

Najbezpieczniejsze auta dla rodziny są przede wszystkim poddawane regularnym przeglądom. W przypadku crossovera do 40 tysięcy złotych, który kupiliśmy z rynku wtórnego, jako kupujący mamy prawo wiedzieć o wszystkich naprawach i kolizjach pojazdu. Powinniśmy dobrze znać historię auta, żeby uniknąć ewentualnych niebezpieczeństw.

Poza sprawdzeniem stanu technicznego samochodu należy też zadbać o obecność systemów bezpieczeństwa. Dziś standardem w samochodach jest już system ABS, który zapobiega blokowaniu się kół podczas hamowania.

Dla rodziców ważnym aspektem jest też możliwość wygodnego i bezpiecznego montażu fotelika dziecięcego. Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze, więc nie warto oszczędzać na tym, aby auto było przystosowane do ich potrzeb

fot. Pexels.com

Samochody miejskie

Jeśli zależy nam na oszczędności, a nie potrzebujemy wszystkich możliwości płynących z używania crossovera, lepszym wyborem będzie samochód miejski. Poruszanie się po zakorkowanych ulicach wymusza częste zatrzymywanie się i hamowanie oraz przyspieszanie. To ma diametralny wpływ na spalanie paliwa. Małe auta miejskie spalają około 5 litrów paliwa na 100 kilometrów. Dzięki temu jazda niewielkim samochodem jest ekonomiczna. 

Ponadto bardzo ważnym aspektem jazdy w mieście jest możliwość swobodnego parkowania. Im mniejszy samochód, tym bardziej komfortowo można zaparkować na niewielkiej przestrzeni. Dzięki temu nie trzeba się już martwić o miejsce parkingowe pod miejscem pracy czy przedszkolem dziecka.

Można kupić świetnej jakości, używany samochód miejski do 20 tysięcy złotych. Warto rozważyć wybór automatycznej skrzyni biegów. Dzięki temu można zdecydowanie podwyższyć komfort płynący z jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here