fot. Pexels.com

O tym sposobie odżywiania zaczęło być głośno, kiedy za jego sprawą brytyjskiej piosenkarce Adele udało się zrzucić prawie 40 kilogramów. Czym jest dieta SIRT i w jaki sposób działa?

Co to jest?

Na dietę SIRT mówi się inaczej dieta sirtuinowa. Nazwa tego modelu żywieniowego wzięła się stąd, że wymaga on włączenia do jadłospisu dwudziestu produktów z grupy pokarmów sirtuinowych. Są to produkty roślinne: owoce, warzywa, zioła i przyprawy mające właściwości prozdrowotne i zawierające duże pokłady przeciwutleniaczy (polifenów), które aktywują sirtuiny – białka chroniące komórki przed stanami zapalnymi, regulujące metabolizm (podobnie jak nalewki na trawienie), wspomagające zmniejszanie tkanki tłuszczowej i budowanie tkanki mięśniowej. Nazywa się je „genem młodości” oraz „genem szczupłości”.

Model żywieniowy opracowali Aidan Goggins oraz Glen Matten z Uniwersytetu w Surrey. Obecnie dieta SIRT jest powszechnie znana jako „dieta Adele”. Oprócz znanej piosenkarki propagowała ją także Pippa Middleton, siostra księżnej Cambridge Katarzyny. 

fot. Pexels.com

Przebieg diety

Ścisły plan żywieniowy obejmuje jedynie pierwsze trzy tygodnie. Początek diety jest najtrudniejszy i najbardziej surowy, później jest już coraz łatwiej, szczególnie że produkty zawierające przeciwutleniacze to smacznie i zdrowe jedzenie.

Przez pierwsze trzy dni należy spożywać jedynie 1000 kcal na dobę. Proponuje się wówczas picie zielonych koktajli (do ich przygotowania można użyć selera, jarmużu, pietruszki, rukoli, cytryny, zielonej herbaty) oraz spożycie jednego pełnego posiłku w ciągu dnia.

Podczas następnych czterech dni dzienne spożycie zwiększamy do 1500 kcal. W tym czasie jadłospis ma składać się z dwóch zielonych koktajli i dwóch pełnych posiłków bogatych w produkty z grupy sirtfood.

Po najtrudniejszych siedmiu dniach przychodzą znacznie łatwiejsze dwa tygodnie. Wówczas spożywamy jeden koktajl oraz trzy pełne posiłki na dobę. Przestajemy już liczyć kalorie. Ważne, aby dania były jak najściślej złożone z produktów aktywujących sirtuiny. Z pomocą w układaniu takiego jadłospisu pomoże nam internet lub usługi dietetyka.

Po upływie trzech tygodni nie stosujemy już konkretnego planu żywieniowego. Jednak aby uniknąć efektu jo-jo, musimy dbać o to, aby zjadać jak najwięcej produktów z grupy sirtfood. Dieta ta doskonale nadaje się na odchudzanie zimą.

Warto wiedzieć

Ważne, żeby podczas stosowania diety ostatni posiłek spożywać do godziny 19. Przerwy pomiędzy posiłkami powinny wynosić co najmniej 1,5 godziny. Żeby nasz wysiłek nie poszedł na marne, zrezygnujmy z niezdrowego jedzenia: słodyczy, fast-foodów, produktów typu instant, dań mącznych, kostki rosołowe, białe pieczywo.

Osoby, które oprócz stosowania diety były także aktywne fizycznie, stosując ten model żywieniowy, chudły nawet 3 kilogramy tygodniowo. Odnotowano również znaczne polepszenie samopoczucia wśród badanych. Autorzy diety STIR uważają, że nie powinno traktować się jej jedynie jako sposobu na odchudzanie, ale jako zmianę w życiu, którą powinno się wprowadzić najlepiej na zawsze, gdyż dzięki niej będziemy czuć się lepiej, zdrowiej i zawsze dobrze wyglądać. Jej zaletą jest także to, iż można jeść zdrowo, dużo i smacznie.

Oprócz wymienionych już zalet sirtuiny odgrywają znaczącą rolę w procesach starzenia i regulacji długości życia. Uczestniczą w naprawie uszkodzonego materiału genetycznego, metabolizmie tłuszczów i węglowodanów, w odpowiednich warunkach potrafią spowalniać procesy starzenia. To dlatego nazywane są „genem młodości”. 

fot. Pexels.com

Co jeść?

Produkty bogate w polifenole warto spożywać jak najczęściej, nawet jeśli nie chcemy zaczynać diety SIRT. Taka zmiana na pewno pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Są to między innymi:

– kakao

– kapary

– papryczka chilli bird’s eye

– kawa

– gorzka czekolada (z zawartością kakao powyżej 85%)

– zielona herbata

– oliwa z oliwek

– jarmuż

– lubczyk

– daktyle

– pietruszka

– rukola

– soja

– seler naciowy

– czerwona cebula

– czerwona cykoria

– truskawki

– kurkuma

– kasza gryczana

– orzechy włoskie.

Podczas trwania diety SIRT dozwolone jest także picie czerwonego wina.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here