Domy szkieletowe to stosunkowo mało popularne rozwiązanie w Polsce. Jakie są ich wady i zalety? Czy mają szansę stać się hitem w naszym kraju?
Czym jest dom szkieletowy?
Niewielki dom szkieletowy może okazać się doskonałym wyborem dla osób, które na pytanie mały dom czy mieszkanie bez namysłu odpowiadają “dom”. Takie budynki najczęściej budowane są z drewna lub bali. Ich konstrukcja opiera się na pionowych ścianach, pomiędzy które wkłada się warstwę izolacyjną. Może nią być np. wełna mineralna.
Domy szkieletowe są popularne między innymi w Kanadzie, USA i w Skandynawii. Potocznie nazywamy je kanadyjskimi, ale warto wiedzieć, że szkielet europejski jest nieco cięższy niż ten wykorzystywany za oceanem.
Warto pamiętać też o tym, że każdy dom (również szkieletowy!) musi spełniać wymogi bezpieczeństwa. We współczesnych domach tego typu stosuje się podwójną izolację. Umieszcza się ją zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz szkieletu.
Dzięki tak prostej konstrukcji diametralnie skraca się czas budowy domu. Sam szkielet może powstać już w ciągu kilku tygodni. Doprowadzenie takiego budynku do stanu deweloperskiego trwa od 3 do 4 miesięcy. To kilkukrotna oszczędność czasu w porównaniu z domami murowanymi!
Wykończenie domów szkieletowych może wyglądać różnie. Po wykończeniu ścian drewnianą oblicówką taki budynek będzie przypominał tradycyjne, wiejskie domy drewniane. Natomiast ściany można też bez problemu otynkować. Wtedy taki budynek nie będzie różnił się z zewnątrz od domów murowanych.
Koszty budowy domu szkieletowego
Koszty budowy domu szkieletowego są stosunkowo niskie. Dzieje się tak z uwagi na niższy koszt materiałów oraz krótszy czas budowy, co obniża koszty robocizny. To bardzo duże ułatwienie dla osób, którym zależy na zaoszczędzeniu na budowie domu. Jak przedstawiają się orientacyjne kwoty w 2021 roku? Jeśli mówimy o domu w stanie surowym, mowa tu o kosztach od 150 tysięcy do 200, może 250 tysięcy złotych. Natomiast na dom o konstrukcji szkieletowej w stanie deweloperskim wydamy obecnie mniej więcej kolejne 100 tysięcy.
Kwoty wydają się być olbrzymie, ale należy pamiętać, że sporo zależy też od metrażu. Koszty budowy domu do 100 m2 o konstrukcji szkieletowej będą różnić się od kosztów budowy domu szkieletowego o metrażu 180 m2. Porównując je z kwotami, które zapłacimy za dom murowany, dzięki konstrukcji szkieletowej można zaoszczędzić nawet około 10% całej kwoty.
Wady i zalety domu szkieletowego
Niewątpliwą zaletą domów szkieletowych jest szybkość budowy. Taki dom może być gotowy do zamieszkania już w ciągu pół roku od rozpoczęcia budowy. To ogromna przewaga nad klasycznymi domami murowanymi. Poza tym na ich korzyść przemawia też obniżony koszt. Ponadto domy szkieletowe można łatwo rozbudować w przyszłości.
Takie budynki w przeciwieństwie do klasycznych, murowanych konstrukcji, szybko się nagrzewają. Wbrew pozorom domy szkieletowe nie są niebezpieczne. Wysokie standardy bezpieczeństwa zmniejszają ryzyko ewentualnych pożarów. Takie konstrukcje muszą też spełniać standardy energooszczędności, na czym skupia się WT 2021.
Niestety, domu tego typu mają też liczne wady. Za faktem szybkiego nagrzewania się idzie też łatwe wychładzanie się domu. Ponadto problematyczne mogą być też problemy z akustyką wywołane przez drewnianą konstrukcję.
Poza tym z uwagi na niski poziom zaufania ludzi do tego typu konstrukcji trudno znaleźć kupca. Jeśli po jakimś czasie postanowimy się wyprowadzić, bardzo ciężko jest sprzedać dom szkieletowy w dobrej cenie.
Tradycyjne budownictwo
Nie wszyscy są przekonani do domów tego typu. Fani standardowego budownictwa muszą liczyć się z wyższą ceną i dłuższym czasem budowy, ale murowane domu są wciąż najpopularniejsze. Przed budową własnego kąta warto zapoznać się z różnymi projektami domów. To szczególnie ważne, jeśli mamy specyficzne wymagania co do naszej wymarzonej nieruchomości albo uwarunkowania. Na przykład właściciele niewielkich działek powinni rzucić okiem na najlepsze projekty domów na wąskie działki. Natomiast osoby, którym zależy na maksymalnym wykorzystaniu metrażu, powinny poznać projekty domów z poddaszem użytkowym.