fot. Pexels.com

W dzisiejszych czasach koloryzacja nie jest zarezerwowana wyłącznie dla kobiet. Mężczyźni również chętnie po nią sięgają. Jakie produkty pomogą w zmianie koloru brody? Sprawdź nasze propozycje.

Skąd biorą się siwe włosy?

Powodem pojawiania się siwych włosów jest zaburzenie funkcjonowania melanocytów. Są to komórki, w których odbywa się produkcja melaniny, czyli barwnika. Rozróżnia się dwa rodzaje siwienia. Pierwsze to fizjologiczne. Normalną koleją rzeczy jest, że po trzydziestym roku życia na głowie i brodzie pojawia się coraz więcej białym włosków. Natomiast jeżeli dzieje się tak przed trzydziestą, oznacza to siwienie przedwczesne. Skąd się bierze? Zwykle przyczyny należy szukać w dużym stresie, stosowaniu używek i złej diecie. Posiłki ubogie w witaminę B5 i miedź mają tu szczególne znaczenie. 

Co z rudą brodą?

Mężczyźni nie farbują brody tylko ze względu na pojawienie się siwych włosów. U bardzo wielu panów obserwuje się połączenie ciemnych lub jasnych włosów z rudą brodą. Nie zawsze jest to estetyczna kompozycja, dlatego chcą ujednolicić kolorystykę oprawy swojej twarzy. Skąd bierze się odmienny – rudy – kolor brody? Odpowiedzialny jest za to zmutowany gen recesywny MC1R zlokalizowany na 16. chromosomie. Osoby, które mają jednocześnie rude włosy i brodę dziedziczą dwa takie geny, natomiast aby mieć tylko rudą brodę, wystarczy jeden. 

fot. Pexels.com

Czym farbować brodę?

Niektórzy panowie z dumą noszą siwy zarost. W tym wypadku wystarczy odpowiednie dbanie o brodę i stosowanie dobrej jakości produktów do brody, które zapewnią jej piękny wygląd. Nie zaszkodzi oczywiście korzystanie z profesjonalnych usług barbera. Inni natomiast decydują się na koloryzację. Jak produkty będą w tym pomocne? 

Henna 

To naturalna metoda koloryzacji, która dodatkowo odżywia włosy. Na pewno nie można powiedzieć, że jest to szybkie rozwiązanie. Na początku hennę trzeba odpowiednio przygotować, czyli zmieszać proszek z wodą i sokiem z cytryny. Następnie należy nałożyć tę mieszankę na brodę. Zabezpieczyć ją folią i ręcznikiem, aby zapewnić ciepło i odczekać około 2h. Po tym czasie trzeba dobrze umyć brodę za pomocą szamponu dla mężczyzn bez sztucznych i chemicznych dodatków. Cały proces trwa długo, ale efektem możemy cieszyć się przez cały miesiąc. Oczywiście kolor będzie się wypłukiwał przy każdym myciu. Na rynku można znaleźć kilka wersji kolorystycznych, jednak ciekawą opcją jest łączenie odcieni. Dzięki temu każdy może znaleźć dla siebie odpowiedni kolor. Hennę można stosować zarówno na brodę, wąsy, włosy, jak i brwi. Przed zakupem warto sprawdzić, czy produkt składa się wyłącznie z naturalnych składników. W innym wypadku nie można nazwać wyrobu henną i lepiej jej nie stosować. Najlepsze opcje można znaleźć w sklepach z produktami ekologicznymi. 

Szampon koloryzujący

Jest to również produkt służący do półtrwałej koloryzacji, co oznacza, że wraz z każdym kolejnym myciem będzie stopniowo się wypłukiwał. W przeciwieństwie do henny jest to produkt szybki i prosty w użyciu. Wystarczy zaledwie kilka chwil, aby cieszyć się niesamowitym efektem. Produkt wraz z developerem należy wlać do butelki, wstrząsnąć, nałożyć na brodę, odczekać do 10 minut i zmyć. 

fot. Pexels.com

Odsiwiacz

To produkt, którego działanie opiera się na pokrywaniu wyłącznie siwych włosów. Jego użycie jest również bardzo proste i w zasadzie nie różni się od instrukcji aplikacji szamponu koloryzującego. Jednak działa on dłużej. Przypomina farbę do włosów, czyli efekt trwa do pojawienia się kolejnych odrostów.  

Farba do brody

Farba do brody działa tak samo jak tradycyjna koloryzacja do włosów, jeżeli chodzi o aplikację i utrzymywanie się efektu. Zmianą kolory lub pokryciem siwych włosów możemy cieszyć się aż do pojawienia się odrostów. Jedyną różnicą jest tylko formuła. Włosy brody są grubsze, dlatego farba jest po prostu mocniejsza. 

Pozostając w wątku męskiej pielęgnacji, polecamy artykuł o depilacji u mężczyzn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here