fot. Pexels.com

Każdy gracz wie, jak ogromną rolę w jego ukochanej rozrywce odgrywa sprzęt. Problemy techniczne czy niska wydajność sprzętu potrafią zrujnować nawet najlepszą zabawę. Czy drogą do uniknięcia ich będzie zdecydowanie się na dobranego pod kątem gamingu laptopa?

Wielofunkcyjność, a może dopasowanie pod konkretne zadania?

Rozwój nowoczesnych technologii stawia przed nami kolejne i kolejne możliwości usprawnienia życia codziennego. Nic dziwnego więc, że często podstawową wartością, której szukamy w elektronicznych gadżetach, jest wielofunkcyjność. Stąd interesujący będzie przegląd najlepszych tabletów do nawigacji GPS. Zamiast urządzeń dedykowanych wyłącznie nawigowaniu, znajdziemy tu tablety, których będziemy mogli równocześnie używać do oglądania filmów czy gier. Popularnością cieszą się też urządzenia wielofunkcyjne do domowego biura. Alternatywnym podejściem będzie szukanie modeli pod jedną, podstawową, najważniejszą dla nas czynność. Przykładowo możemy starać się zdobyć idealny laptop do pracy za 2000 złotych lub mniej. Analogicznie na naszym celowniku może znaleźć się specyficznie gamingowy laptop. O ile jednak laptop kupowany w celach zawodowych to rozwiązanie bardzo częste, o tyle wśród graczy czasem pojawiają się wątpliwości, czy to właściwy kierunek. Dlaczego? 

fot. Pexels.com

Laptopa weźmiemy ze sobą wszędzie

Stojąca przed nami alternatywa jest oczywista – musimy wybrać, czy kupujemy laptop czy pecet. Za klasycznym komputerem osobistym przemawia nie tylko pewna tradycja. Trzeba się pogodzić z faktem, że stosowane w laptopach podzespoły nie będą nigdy tak wydajne jak ich odpowiedniki w komputerach stacjonarnych. Laptop ma bowiem ciasną obudowę, a obciążenie sprzyja nagrzewaniu. W dodatku chłodzenie peceta jest efektywniejsze. Rozwiązaniem może być ochrona naszego laptopa przed przegrzaniem poprzez obniżenie taktowania procesora. Z drugiej strony oznacza to ryzyko chwilowych spadków wydajności urządzenia.

Jednak ta właśnie mobilność jest jednocześnie największą przewagą laptopa nad komputerem osobistym. Przenośny sprzęt możemy zabrać ze sobą wszędzie. Możemy iść pograć sobie u znajomych. Możemy zabrać go na plażę, działkę czy gdziekolwiek, gdzie wybierzemy się na urlop – pakujemy laptopa do plecaka czy torby i w drogę. Tym bardziej, że rozwój technologii oznacza też wzmacnianie ochrony komputera przed wodą czy wstrząsami. Laptop może być jednak praktyczniejszy także gdy nie ruszamy się z domu. Awaria dostępu do prądu nie oznacza bowiem natychmiastowego końca zabawy, jak będzie niestety w przypadku peceta. Co więcej, laptop zużywa znacząco mniej prądu niż komputer stacjonarny. Jeśli poświęcamy na gaming średnio około kilkanaście godzin tygodniowo, w skali miesiąca wychodzi naprawdę wiele czasu, nie mówiąc o perspektywie rocznej. A prąd kosztuje. Gamingowy laptop będzie rozwiązaniem długoterminowo znacznie przyjaźniejszym dla naszego portfela. Nawet, jeśli sam komputer nie będzie tani. 

fot. Pexels.com

To dobry pomysł, ale warto być ostrożnym

Zwolennicy pecetów zwracają uwagę, że oferuję one zazwyczaj lepszej jakości wyświetlacze czy dźwięk niż komputery przenośne. To prawda – ale z drugiej strony laptopa możemy łatwiej podłączyć pod dowolne urządzenia peryferyjne. Klawiaturę, słuchawki, panel do chłodzenia, głośniki. A jeśli zechcemy, to czemu by i nie większy monitor albo po prostu duży telewizor? Laptopa można tak naprawdę przerobić na komputer stacjonarny. W drugą stronę nie da rady.

Podsumowując, laptop powinien być dobrym rozwiązaniem dla gracza. Powinniśmy jednak starannie dobierać konkretny model, by nie kupić kota w worku. Przeciętny laptop będzie zazwyczaj nadawał się do domowego gamingu słabiej niż przeciętny pecet. Na rynku znajdziemy jednak niemało modeli zaprojektowanych właśnie z myślą o graczach. Będą się one wyróżniały na przykład starannie wyprodukowaną klawiaturą – elementem odgrywającym ogromną, często decydującą rolę podczas gry. Klawisze najczęściej wykorzystywane podczas gamingu będą wyróżnione, przystosowane do dużych obciążeń i skonstruowane tak, by by były łatwe do odnalezienia również w nocy. To tego rodzaju możliwości powinny przeważać podczas naszych zakupów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here