Lotniska to miejsca, na których bardziej niż gdziekolwiek indziej przydają się usługi wynajęcia pojazdu. Na szczęście biznes wypożyczania aut prężnie się rozwija i mamy z czego wybierać, zaczynając po sposób wypożyczenia, przez firmy aż do marek i modeli. Czego i w jakich cenach możemy spodziewać się na polskich portach lotniczych?
Warszawa
W tym mieście mieści się największe lotnisko w kraju, więc, co za tym idzie, mamy również największy wybór wśród wypożyczanych samochodów.
Ceny wynajmu aut w stolicy zaczynają się od trzydziestu kilku złotych za dzień. Tak niskie stawki oferują oczywiście małe samochody z niezbyt pojemnymi bagażnikami. To dobre rozwiązanie dla osób, które podróżują z lekkimi bagażami, bez dzieci i dobrze czują się w niedużych, lekkich autach, których rozmiar dodatkowo minimalizuje ryzyko stłuczki.
Oczywiście, tak samo jak małe samochody, możemy wypożyczać również średnie, duże, a nawet vany.
Najpopularniejsze pojazdy wypożyczane w okolicach lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie to na przykład: Ford Fiesta, Peugeot 108, Mazda 2.
Niektóre wypożyczalnie oferują usługę wypożyczenia samochodu w jednym mieście i odstawienia go w innym. Za wypożyczenie auta w Warszawie z pozostawieniem w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu lub Wrocławiu zapłacimy około 60 złotych.
Kraków
Jeśli chodzi o ceny wynajmu samochodów, Kraków nie różni się pod tym względem od Warszawy. Pewne utrudnienie stanowi jednak położenie lotniska, które znajduje się już poza oficjalną granicą miasta – teoretycznie nie wypożyczamy na terenie Krakowa, a miejscowości Balice, na co warto zwrócić uwagę przy ofertach.
Wiele z krakowskich wypożyczalni pozwoli nam jednak wziąć samochód z lotniska i oddać go w oddziale w mieście.
W okolicach lotniska im. Jana Pawła II popularne wśród wypożyczanych aut są na przykład: Hyundai 130, Hyundai 120, Toyota Yaris, Seat Leon. Wypożyczalnie oferują wynajem na dni, a nawet na miesiące.
Gdańsk
To mniejsze miasto niż Kraków czy Warszawa, można by więc spodziewać się niższych cen. Niestety, nie działa to w ten sposób. Pamiętajmy, że Trójmiasto to piękne turystyczne miejsce, goszczące wielu podróżników zza granicy – stąd ceny porównywalne do największych polskich miast.
Podobnie jak w przypadku Krakowa, gdański port lotniczy im. Lecha Wałęsy znajduje się nie w samym Gdańsku, a w okolicznej miejscowości Rębiechowo.
Najpopularniejsze auta wypożyczane na pomorskim lotnisku to Ford Focus, Fiat Panda, Fiat 500, Toyota Aygo. Oczywiście dzięki dużej konkurencji na rynku możemy wybrać idealne auto dla naszych potrzeb.
Wrocław
Lotnisko we Wrocławiu poza sezonem wakacyjnym oferuje loty głównie w miejsca dużych skupisk Polaków na emigracji, stąd popularność tego lotniska szczególnie wśród osób mieszkających za granicą, odwiedzających rodziny.
Dzień wypożyczenia auta we Wrocławiu kosztuje od dwudziestu kilku złotych za dobę. Lotnisko znajduje się daleko od centrum miasta, jednak większość wypożyczalni ma także swoje siedziby w innych miejscach w stolicy Dolnego Śląska.
Oprócz wymienionych już marek i modeli samochodów, we Wrocławiu często wypożycza się też: Volkswagen Up, Opel Insignia, Skoda Octavia.
Carsharing
Istnieje także alternatywa do tradycyjnego wypożyczania samochodu wraz z umową najmu i wszystkimi innymi formalnościami – carsharing.
Dzięki aplikacjom mobilnym poszczególnych firm carsharingowych możemy sprawdzić, czy w naszej okolicy nie został pozostawiony jakiś samochód, a jeśli tak, możemy otworzyć go i wynająć na kilka godzin czy nawet minut, a kiedy już nie jest nam potrzebny, zostawiamy pojazd w dowolnym miejscu.
Zalety tego rozwiązania to: lepsza cena, większa mobilność, mniej formalności. Ma ono też oczywiście swoje wady. Na przykład taką, że po przylocie nie możemy mieć pewności, iż samochód z danej floty na pewno będzie na nas czekał. Jest to także krótkotrwałe rozwiązanie: za pomocą carsharingu dotrzemy w wybrane miejsce w obszarze miasta, ale tylko jednorazowo. Możemy więc rozważyć tę opcję, jeśli nie potrzebujemy auta do dyspozycji przez cały czas trwania podróży.