fot. Pexels.com

W naszym klimacie nie przyjmą się niestety wszystkie krzewy owocowe. Istnieje jednak kilka rodzajów, które świetnie poradzą sobie w polskich ogrodach.

Jakie rośliny zaliczamy do krzewów owocowych?

Do krzewów owocowych zaliczamy rośliny takie jak na przykład krzew maliny, aronii, borówki amerykańskiej. Na krzewach rosną też bardziej egzotyczne rośliny, takie jak kaki albo dereń jadalny. Krzewem owocowym jest też między innymi dobrze znana Polakom morwa biała.

Krzewy charakteryzują się niższą wysokością i brakiem rozwiniętego pnia. Należy dbać o krzewy owocowe, bo mogą przynieść nam pyszne i zdrowe zbiory każdego roku.

fot. Pexels.com

Krzewy owocowe w polskim klimacie

W polskim klimacie wbrew pozorom dają sobie radę różnego typu krzewy owocowe. Malina, jagoda i aronia są najpopularniejszymi przykładami. W wielu miejscach rosną nawet na dziko! Często w polskich ogrodach można spotkać również truskawkę i pigwę. Do krzewów owocowych zaliczamy też krzewy brzoskwini i nektarynki. Prawda jest taka, że obecnie w polskim klimacie jesteśmy w stanie przy dobrej pielęgnacji wyhodować nawet winorośl. Do tego potrzeba jednak specyficznych warunków.

Część krzewów owocowych w polskim klimacie pełni raczej rolę ozdobną, bo nie wypuszczają dużo owoców. Pomimo to warto wprowadzić je do swojego ogrodu. Są świetnym urozmaiceniem i ożywiają ogród. Jeśli przy tym przynoszą smaczne owoce, z pewnością będziemy mogli świetnie je wykorzystać! Owoce z własnych krzewów owocowych smakują równie dobrze prosto z krzaczka, jak i w domowych przetworach

fot. Pexels.com

Jak dbać o krzewy owocowe?

Krzewy owocowe są dość wymagającymi roślinami.Należy na bieżąco dbać o ich podlewanie i nawożenie. Ponadto często trzeba je przycinać. Istotna jest też ochrona przed szkodnikami i chorobami. 

Krzewy owocowe należy przyciąć przede wszystkim po zimie. Usuwamy wtedy nowe pędy, zwłaszcza te odchodzące od korony krzewu. Dzięki temu gałązki krzewu są lepiej nasłonecznione. To przekłada się z kolei bezpośrednio na wielkość i jakość owoców. Młode pędy wycinamy też latem.

Do nawożenia krzewów owocowych najlepiej jest wykorzystywać kompost. Regularne nawożenie pozwala na lepsze osadzenie krzewów w glebie i zdrowie rośliny. Warto nawozić je minimum raz w roku, ilością mniej więcej pięciu kilogramów nawozów na jeden metr kwadratowy wokół krzewu. Kompost należy zmieszać z ziemią. Warto też zastosować dodatkowo nawóz mineralny lub odżywkę wspierającą wzrost krzewów owocowych. Takie preparaty zawierają w sobie potas i fosfor, które pozytywnie wpływają na krzewy. Ważne jest też obfite podlewanie rośliny, chociaż nie robi się tego zbyt często. Ważna jest regularność.

Ważne są też czynności ochronne, które mają za zadanie zapobiec chorobom krzewu. Najlepiej po prostu sadzić odmiany krzewów jak najbardziej odporne na choroby, ale jeśli już choroba się zdarzy, warto walczyć z nią środkami z jak najmniejszą liczbą szkodliwych substancji w składzie. Z kolei starzeniu się rośliny zapobiega nieco bielenie pni. Robi się to, żeby kora nie pękała pod wpływem zmiennych temperatur. Wystarczy zmieszać dwa litry wapna i dziesięć litrów wody i pomalować pień. Takie zabieg przeprowadza się w styczniu.

Przygotowanie ogrodu na wiosnę

Ogród na wiosnę możemy zacząć przygotowywać już w lutym. Wtedy warto zająć się podstawowymi pracami porządkowymi, takimi jak konserwacja mebli ogrodowych albo wymiana wody w oczku wodnym. W marcu można zatroszczyć się już o trawnik. Należy usunąć z niego gałązki i zanieczyszczenia, a następnie wyczesać. Dzięki temu do trawy dostaje się więcej powietrza. Po zimie trawę należy też skosić. Następnym krokiem jest wysypanie nawozu i irygacja trawnika. Przydomowa rabatka potrzebuje podobnej pielęgnacji. Należy usunąć z niej zanieczyszczenia. Jeśli zamierzamy w nowym sezonie siać coś na rabacie, warto wcześniej ją przekopać

W marcu można zacząć od siania roślin odpornych na chłód. Im później, tym więcej roślin możemy zasiać, ale jeszcze do połowy maja warto nocami chronić rośliny przed przymrozkami. Dobrym nawozem do wykorzystania w ogrodzie jest obornik. Poprawia strukturę gleby i pozwala na jej odkwaszenie. Poza tym wprowadza do gleby pożyteczne mikroorganizmy, które pozwalają roślinom na wykorzystanie dodatkowych składników mineralnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here