fot. Pexels.com

Dylemat pomiędzy komputerem stacjonarnym a laptopem to zagwozdka dla wielu osób, które chcą kupić nowy sprzęt. Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?

Laptop: za i przeciw

Wybór laptopa to przede wszystkim wybór wygody. To o wiele praktyczniejsze rozwiązanie dla osób żyjących w biegu. Z laptopa można korzystać zarówno w domu, jak i w pociągu, bibliotece albo kawiarni. Dodatkowym atutem nowoczesnych laptopów jest ich niewielka waga. Niektóre marki wypuszczają laptopy, których ciężar jest zbliżony do dwóch kilogramów! Tak lekkie urządzenie można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Nowoczesne laptopy dysponują też wydajną baterią, która pozwala na używanie sprzętu nawet do dziewięciu czy dziesięciu godzin bez ładowania. 

Na korzyść laptopów przemawia też fakt, że cechują się niższym poborem energii niż komputery stacjonarne. Ich praca jest też cichsza niż w przypadku komputerów. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że laptop to urządzenie mniej ergonomiczne. Poza tym wymiana podzespołów w sprzęcie tego typu jest o wiele bardziej skomplikowana i droższa niż w przypadku komputerów.

Wiele zależy od tego, do czego potrzebujemy sprzętu. Jeśli pracujemy i żyjemy w biegu, laptop to niemal oczywisty wybór. Przed zakupem sprzętu dowiedzieć się, jak wybrać idealny laptop do pracy za 2000 złotych. Co ciekawe, coraz częściej wykorzystujemy te urządzenia nie tylko do pracy w biegu. Wśród graczy popularność zyskują laptopy przystosowane do gier komputerowych. Gamingowy laptop jest coraz częstszym wyborem w grupie osób, które chętnie sięgają po tę formę rozrywki. 

fot. Pexels.com

Komputer stacjonarny: za i przeciw

Jeśli zastanawiasz się na tym co wybrać laptop czy pecet zalety techniczne komputerów mogą przeważyć. Największą zaletą takiego komputera jest fakt, że można złożyć go samodzielnie. Wbrew pozorom to wcale nie trudne. Dzięki samodzielnemu składaniu komputera można dopasować wszystkie podzespoły do własnych potrzeb. Kupowanie tych części osobno pozwala na zbudowanie sprzętu o najlepszych możliwych parametrach technicznych.

Ponadto komputer stacjonarny łatwiej samodzielnie wyczyścić i poddać konserwacji. Prawdopodobnie będzie służył nam o wiele dłużej niż laptop. Niestety, w małym mieszkaniu pecet bywa problematyczny. Sam komputer zajmuje sporo miejsca, nie mówiąc o kablach, monitorze i klawiaturze. Dla osób mieszkających w niewielkiej kawalerce używanie komputera stacjonarnego może być bardzo uciążliwe. 

fot. Pexels.com

Wielofunkcyjność jest na topie!

Natomiast jeśli ilość miejsca to nie problem, warto pochylić się nad pecetami. Jeśli szukamy sprzętu, który posłuży nam za urządzenie wielofunkcyjne do domowego biura, łatwo można wymienić zalety komputerów stacjonarnych.

Podczas pracy w domowym biurze nie trzeba martwić się o brak miejsca. Sami możemy zaaranżować sobie idealną ilość przestrzeni do pracy. Z tego względu dla wielu osób komputer będzie idealnym rozwiązaniem. To szczególnie ważne, jeśli zależy nam na wielofunkcyjności. 

Komputer do pracy z łatwością może posłużyć też do gier komputerowych czy oglądania filmów w wolnym czasie. Natomiast z laptopami może być inaczej. Niektóre z nich, najlepiej przystosowane do pracy w biegu, nie radzą sobie z grami. Natomiast laptopy gamingowe są zbyt nieporęczne do codziennego noszenia ze sobą. Z tego względu w kwestii wielofunkcyjności wygrywa komputer stacjonarny.

Laptop czy pecet?

Wybór między laptopem a pecetem jest kwestią osobistych potrzeb i preferencji. Jeśli wiemy, że będziemy pracować głównie z domu, komputer stacjonarny najpewniej będzie miał dla nas więcej zalet. To tym bardziej oczywiste dla osób, które zastanawiały się kiedyś nad samodzielnym złożeniem sprzętu. Łatwość dostosowania komputera do swoich indywidualnych potrzeb jest naprawdę ważna. Natomiast osoby zabiegane lepiej poradzą sobie z laptopem. Mogą korzystać z niego zarówno z domu, jak i niemal  z każdego innego miejsca.

Jeśli wolisz komputer stacjonarny, ale czasem potrzebne ci jest użycie urządzenia z internetem poza domem, warto pójść na kompromis. Na rynku dostępne jest wiele wysokiej jakości tabletów. Są jeszcze bardziej poręczne niż laptopy i mogą spełniać ich funkcję. Mogą też przejąć część funkcji telefonu, na przykład GPS. W wyborze takiego sprzętu pomóc może przegląd najlepszych tabletów do nawigacji GPS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here