fot. Pexels.com

Dylemat pomiędzy komputerem stacjonarnym a urządzeniem przenośnym trapi wiele osób, które decydują się na zakup sprzętu. Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?

Zalety i wady komputera stacjonarnego

Zadając sobie pytanie “laptop czy stacjonarka?” warto pochylić się nad wadami i zaletami obu rozwiązań. Komputer stacjonarny jest rozwiązaniem tradycyjnym i bardziej wydajnym.Możliwe jest składanie komputera z podzespołów dopasowanych do osobistych potrzeb. Ten fakt doceniają zapaleni fani elektroniki.Niemniej taka możliwość jest przydatna też dla osób, które potrzebują komputera o jak najlepszej specyfikacji do pracy. Dzięki możliwościom modyfikacji stacjonarki można z łatwością dopasować ją pod swoje potrzeby Komputer stacjonarny jest też łatwiejszy w samodzielnej konserwacji i czyszczeniu.

Ponadto praca przy komputerze umieszczonym przy biurku jest wygodniejsza. Możemy ustawić monitor i klawiaturę pod kątem idealnym do naszej postawy. Jeśli występuje taka potrzeba, można podłączyć też drugi monitor. 

Jego wadami są ilość zajmowanego miejsca oraz liczne kable. W domowym biurze to nie problem, ale w kawalerce może być naprawdę uciążliwe. Poza tym komputer stacjonarny cechuje się wyższym zużyciem energii elektrycznej niż laptop. 

fot. Pexels.com

Zalety i wady laptopa

Laptop to o wiele praktyczniejsze rozwiązanie, jeśli żyjemy w biegu. Pozwala na pracę w kawiarni, w pociągu, w bibliotece i w każdym innym miejscu. Dzięki własnej baterii nie wymaga ciągłego zasilania za pośrednictwem kabla. Ponadto dzięki niewielkim rozmiarom z łatwością można korzystać z laptopa w najbardziej wygodnym dla nas miejscu i pozycji.

Laptopy cechują się też niskim poborem energii elektrycznej oraz cichą pracą, co odróżnia je od komputerów stacjonarnych.Pomimo że kojarzymy ten sprzęt zwykle z małymi laptopami służącymi do pracy lub oglądania filmów, współczesne komputery przenośne mają więcej możliwości. Z łatwością można kupić na przykład laptop gamingowy do 5 tysięcy złotych. To nie lada gratka dla fanów gier komputerowych.

Niestety, laptopy są mniej ergonomiczne, poza tym wymiana podzespołów jest o wiele trudniejsza.Gdy kupujemy laptopa, decydujemy się na gotowy, skonfigurowany sprzęt. To oznacza, że możliwość wprowadzania zmian i personalizacji sprzętu pod siebie jest o wiele mniejsza. 

fot. Pexels.com

Najlepszy sprzęt do pracy

Jeśli wciąż zastanawiasz się nad tym, jaki sprzęt wybrać, musisz dokładnie przemyśleć swoje potrzeby. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie “laptop czy stacjonarka?”. Oba rozwiązania mają wiele plusów i minusów. 

Przy wyborze warto kierować się swoim zawodem. Osoby zajmujące się montażem filmów i obróbką zdjęć często wolą korzystać z komputerów stacjonarnych o wydajniejszych podzespołach. Z kolei ludzie, którzy w swoich obowiązkach mają wypełnianie dokumentów, odpisywaniu na maile czy tworzeniu prostych grafik chwalą sobie laptopy. 

Ważnym aspektem podczas wyboru idealnego sprzętu jest to, czy będziemy pracować tylko w jednym miejscu. Jeśli planujemy urządzić domowe biuro i to stamtąd wypełniać wszystkie zobowiązania, lepsza może okazać się stacjonarka. Za to gdy zdarza nam się zmieniać przestrzeń, w której pracujemy, dobrym wyborem jest laptop.

Alternatywa dla zabieganych

Dla zabieganych osób świetnym wyborem są sprzęty o jak najmniejszej wadze. Jeśli w ciągu dnia często przemieszczamy się, pracujemy zarówno z domu, jak i z biura lub innych miejsc, warto mieć ze sobą lekki sprzęt. 

Pierwszą propozycją są ultrabooki. To niewielkie laptopy o wadze poniżej dwóch kilogramów, które cechują się długim czasem pracy na jednym ładowaniu. Zależnie od modelu, wynosi on nawet do dziewięciu godzin. To pozwala na pracę bez martwienia się o znalezienie źródła zasilania. Poza tym laptopy tego typu cechują się dużą wydajnością. Najlepsze ultrabooki można kupić już od dwóch tysięcy złotych.

Kolejnym dobrym rozwiązaniem dla osób żyjących w szybkim tempie jest tablet zamiast notebooka. Można podłączyć do niego zewnętrzną klawiaturę i pracować podobnie jak na laptopie. Dzięki temu rozwiązaniu można pracować na jeszcze mniejszym sprzęcie. Tablet do pracy świetnie sprawdza się u osób, które często wyjeżdżają i chcą korzystać ze sprzętu w podróży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here