fot. Pexels.com

Laptop gamingowy wbrew pozorom nie musi kosztować kilkunastu tysięcy złotych. Dobrej jakości sprzęt można zakupić już za cenę, która nie przekroczy kwoty 5 tysięcy.

Laptop gamingowy. Na co zwrócić uwagę?

Wybór laptopa gamingowego to poważna sprawa. Dobrej jakości sprzęt może posłużyć nam przez lata. Z tego względu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów przy wyborze komputera do gier wideo.

Na początku należy zwrócić uwagę na kartę graficzną, którą dysponuje sprzęt. Bez dobrej karty graficznej nie da się czerpać pełni przyjemności z gier komputerowych. Z dedykowaną graczom kartą graficzną powinien współgrać dobrej jakości procesor oraz pamięć RAM. Gra w jakości Full HD wymaga od nas posiadania minimum 4 GB pamięci karty graficznej. Najlepiej zwracać uwagę na karty o jeszcze większej ilości miejsca.

W przypadku procesora trzeba zwrócić uwagę na ilość rdzeni, którymi dysponuje podzespół. W laptopie gamingowym procesor powinien mieć minimalnie cztery rdzenie. Zalecane są procesory marki Intel, które charakteryzują się wysoką wydajnością.

Warto zastanowić się też nad wyborem rodzaju dysku. Laptop gamingowy do 5 tysięcy powinien posiadać nowoczesny dysk SSD. Taki podzespół pozwala na szybkie zapisywanie danych i ładowanie się akcji w grze. Dyski SSD niestety są droższe niż tradycyjne dyski HDD.

Równie ważną sprawą co podzespoły jest chłodzenie sprzętu. Dobry laptop gamingowy powinien być wyposażony w sprawdzony system chłodzenia. Układ powinien utrzymywać poziom temperatury podzespołów na stałym poziomie, nie dopuszczając do przegrzania procesora. Ponadto obudowa laptopa też nie powinna się nagrzewać. Taki proces jest niekomfortowy dla gracza, który podczas rozgrywki trzyma sprzęt na przykład na kolanach.

Ostatnim szalenie ważnym aspektem w kontekście wyboru laptopa gamingowego jest rodzaj i rozdzielczość ekranu. Gracze powinni korzystać ze sprzętu cechującego się rozdzielczością FHD lub wyższą. To pozwala na otrzymanie bardzo szczegółowego obrazu. Warto też zwrócić uwagę na rozmiar ekranu. Gracze preferują zazwyczaj ekrany od 15 do 17 cali. Im większy ekran, tym mniejsza mobilność sprzętu, ale nie przeszkadza to osobom, które grają głównie w domu. Warto też zadbać o matowość ekranu, dzięki czemu można uniknąć irytujących refleksów świetlnych.

fot. Pexels.com

Najlepsze laptopy gamingowe

Najlepsze laptopy gamingowe do 5 tysięcy to:

  • Lenovo Legion Y540-15IRH. Jest wyposażony w czterordzeniowy procesor Intel Core i5 oraz 8GB pamięci RAM. Ekran laptopa ma 15,6 cala i jest wyposażony w powłokę antyrefleksyjną. Cechuje się wysoką jakością obrazu.
  • Acer Nitro 5. Wyposażony w dwa wysokiej jakości wentylatory zapobiega przegrzewaniu się. Jego ekran ma aż 17,3 cala, co pozwala na naprawdę dobrą jakość obrazu. Jest wyposażony w procesor Intel Core i7. Dysponuje 8GB pamięci RAM.
  • HP Pavillion Gaming 16-a0032nw. Kolejny dobrej jakości, tani laptop gamingowy, wyposażony w procesor Intel Core i5. Dysponuje 8 GB RAM.

Składanie komputera do gier

Wielu graczy ma prawdziwy dylemat: laptop czy stacjonarka? Wbrew pozorom, odpowiedź nie jest oczywista. We współczesnym świecie laptopy gamingowe mogą być bardzo wydajne nawet w niskiej cenie. Z drugiej strony, na korzyść stacjonarek przemawia możliwość taka jak składanie komputera. Dzięki samodzielnemu dobraniu najlepszych podzespołów można podobnym kosztem złożyć świetny komputer gamingowy. To zajęcie dla pasjonatów, bo proces dobierania odpowiednich podzespołów i składania komputera może potrwać. 

fot. Pexels.com

Alternatywny sprzęt

A co, jeśli nie grasz w gry, a zależy ci na małym i wydajnym laptopie w dobrej cenie? Świetnym wyborem w takiej sytuacji może okazać się ultrabook. To niewielki laptop o wadze do dwóch kilogramów. Charakteryzuje się długim czasem pracy na jednym ładowaniu. Zależnie od modelu, wynosi on nawet do dziewięciu godzin. Pomimo niewielkich rozmiarów, najlepsze ultrabooki potrafią być bardzo wydajne. Ultrabook to doskonały laptop dla studentów i pracowników korporacji, którzy żyją w biegu. 

Kolejnym dobrym rozwiązaniem dla osób żyjących w szybkim tempie jest tablet zamiast notebooka. To doskonała alternatywa dla klasycznego laptopa dla osób, które często podróżują. Do tabletu można podłączyć przenośną klawiaturę i pracować na nim jak na laptopie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here