fot. Pexels.com

Stoisz przed poważnym wyborem między własnym domem a mieszkaniem w bloku? Powinieneś rozważyć kilka istotnych okoliczności, które pomogą podjąć Ci decyzję.

Komfort i wygoda: mieszkanie

Mieszkanie w bloku pozwala przede wszystkim na wygodę w codziennym życiu. Ma to swoje plusy zwłaszcza w przypadku mieszkań ulokowanych w dogodnej lokalizacji. To szczególnie istotne dla osób, które pracują w centrum miasta i lubią miejskie życie. Dzięki mieszkaniu w dobrze ulokowanym lokalu w bloku nie musimy martwić się o ciągłe dojazdy i tracenie paliwa. Wszędzie jest blisko! Wystarczy wsiąść w samochód lub w komunikację miejską albo pójść na spacer, żeby w kilka do kilkunastu minut dotrzeć do interesujących nas miejsc.

Poza tym mieszkanie w bloku nie wymaga od nas dużego wkładu pracy. Nie trzeba dbać o ogród, kosić trawnika czy na bieżąco konserwować domu. Za większość napraw, koszenie, odśnieżanie oraz wywóz śmieci odpowiada wspólnota mieszkaniowa. Mieszkanie wystarczy regularnie sprzątać, aby cieszyć się funkcjonalnym i czystym wnętrzem.

Dla wielu osób minusem mieszkań może być ich niewielki metraż. To wada tym bardziej dla fanów gotowania, gdyż współcześnie często osobną kuchnię zastępuje się aneksem kuchennym. 

Poza tym kupno mieszkania jest dobrą inwestycją. Od lat obserwujemy trend wzrostowy na rynku mieszkaniowym. Jeśli dziś uda nam się kupić mieszkanie w mieście, prawdopodobnie będzie jeszcze przez długi czas rosło na wartości. W perspektywie kilkunastu lub kilkudziesięciu lat będziemy mogli sprzedać je ze sporym zyskiem

fot. Pexels.com

Życie na własnych zasadach: mały dom za miastem

Wiele osób chwali sobie jednak niezależność, którą daje mieszkanie w domu. Na ten moment koszty budowy domu do 100 m2 nie są o wiele wyższe niż kupno mieszkania w mieście, o ile dysponujemy już wcześniej działką.Jeśli miejsce, gdzie planujemy postawić dom. jest niewielkie, warto pomyśleć o odpowiednim projekcie. Pomogą w tym najlepsze projekty domów na wąskie działki. 

Alternatywą dla osób, które chcą mieszkać w domu, ale pragną też zaoszczędzić przy budowie, mogą być domy szkieletowe. Takie budynki powstają o wiele szybciej, a materiały też są tańsze. Tym samym na budowie domu szkieletowego można zaoszczędzić nawet 10% kosztów w porównaniu z budynkiem murowanym.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że dom to “wieczna skarbonka”. Samodzielnie musimy martwić się o kwestie takie jak budowa i wykończenie budynku, naprawy albo wywózka odpadów. Budowa domu wiąże się z wieloma nieprzewidzianymi kosztami. Ponadto od domu odprowadza się większy podatek od nieruchomości niż w przypadku mieszkania

Poza tym mieszkanie w domu za miastem wymaga od nas dłuższych dojazdów do pracy oraz do innych odwiedzanych przez nas miejsc. Bez samochodu ciężko wyobrazić sobie życie za miastem. To generuje kolejne wydatki, ponieważ benzyna kosztuje niemałe pieniądze.

Dla wielu osób zalety budowy domu okażą się o wiele ważniejsze niż wady tego rozwiązania. Dzięki własnemu domowi jesteśmy niezależni, nie przeszkadzamy sąsiadom i sami ich nie słyszymy. 

Dom pozwala też na zaaranżowanie przestrzeni do własnych potrzeb, zwłaszcza jeśli budujemy go od podstaw. Samodzielnie możemy wybrać układ i wielkość pomieszczeń.Wiele osób dostosowuje też poddasze domu, tworząc tam dodatkową łazienkę albo domowe biuro. Projekty domów z poddaszem użytkowym mogą być źródłem doskonałych inspiracji. Poza tym dla wielu osób nieocenioną zaletą mieszkania w domu jest posiadanie własnego ogrodu.

 

Własny dom czy mieszkanie w bloku?

Odpowiedź na pytanie “mały dom czy mieszkanie?” jest tak naprawdę zależna w pełni od naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli preferujemy ciszę i spokój, a naprawy w domu nie są nam straszne, dom wydaje się najlepszą opcją. To też zdecydowanie lepszy wybór dla rodzin z dziećmi.Przy zakupie domu można wygospodarować osobny pokój dla każdego malucha. Nie każdy będzie miał takie możliwości, jeśli zdecyduje się na mieszkanie w bloku.

Mieszkanie to wybór zdecydowanie lepszy dla singli lub par żyjących w biegu. To też o wiele ekonomiczniejsza opcja z punktu widzenia inwestora. Jeśli kupimy mieszkanie, możemy oczekiwać sprzedania go z zyskiem w długiej perspektywie. 

WT 2021

Przy decyzji o budowie własnego domu należy zapoznać się z WT 2021, czyli wytycznymi co do budowy domów. Dotyczą one kwestii energooszczędności i ekologiczności nowych budynków. Trzeba mieć je na uwadze już przy tworzeniu projektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here