fot. Pexels.com

Markowe ubrania to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na trwałych produktach. Jak wybrać ubranie, które będzie dobrze wyglądać i służyć nam latami?

Czy warto wybierać markowe ubrania?

Zdania w temacie kupowania markowych ubrań są bardzo podzielone. Niektórzy twierdzą, że tylko takie ubrania są warte zakupu. Argumentują to faktem, że markowe ubrania są wykonywane z materiałów lepszej jakości i starczają na lata. Ale czy na pewno?

Nie każda topowa firma gra fair z konsumentami. Niektóre marki, podobnie jak tańsze firmy zaliczane do fast fashion, szyją jak najniższym kosztem. To oznacza nie tylko rezygnację z dobrej jakości materiałów, ale i przeniesienie produkcji do biedniejszych krajów.

Przeciwnicy markowych ubrań zwracają uwagę właśnie na postępowanie tego typu firm. Ponadto argumentują, że wydawanie kilku tysięcy złotych na ubranie nie jest najmądrzejsze. Czy oni mają rację?

To wszystko zależy. Niektóre topowe marki faktycznie produkują świetnej jakości ponadczasowe ubrania, które służą konsumentom przez długie lata. W tego typu ciuchy warto inwestować. Warto wiedzieć, na co powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupów.

fot. Pexels.com

Na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze, musimy dobrze poznać skład produktu. Warto zaznajomić się z materiałami umieszczonymi na metkach. Powinniśmy unikać najtańszych syntetycznych tkanin, które szybko się niszczą

Powinniśmy podczas zakupów sprawdzić też kraj produkcji. Ubrania wyprodukowane w krajach Trzeciego Świata są wykonywane w sposób nieetyczny. Pracują nad nimi osoby zatrudnione w skandalicznych warunkach za głodowe stawki. W takich fabrykach często zatrudniane są też dzieci.

Informacje na temat składu ubrania oraz kraju pochodzenia powinniśmy znaleźć na metce i na stronie internetowej producenta.

Etyczna moda

Coraz więcej marek high fashion stara się produkować ubrania w myśl etycznej mody. Jej zasady obejmują zastosowanie materiałów, które są przyjazne środowisku. Tkaniny powinny być produkowane bez wykorzystywania inwazyjnych dla środowiska metod. Warto prześledzić też łańcuch dostaw. Etyczne marki pokazują go w sposób jawny.

Zagadnieniem etycznej mody zajmują się ruch fair trade, co tłumaczymy jako sprawiedliwy handel. To międzynarodowy ruch konsumencki, który domaga się:

  • wzajemnego szacunku w stosunkach handlowych,
  • sprawiedliwych cen produktów,
  • sprawiedliwych płac i opieki socjalnej dla osób wytwarzających produkty

Jeśli mamy pewność, że interesująca nas firma wspiera etyczną modę, warto zakupić ich produkty. Markowe ubrania dobrych marek mogą wytrzymać z nami długie lata, co pozwala na oszczędność pieniędzy. Wpływa też pozytywnie na środowisko naturalne, bo nie kupujemy nowej rzeczy co kilka miesięcy.

fot. Pexels.com

Modne stylizacje

Trendy modne tej wiosny pozwalają na wydobycie z szaf ubrań, które były kiedyś bardzo modne. W męskiej modzie zaczęły rządzić lata 70. i 80. XX wieku. Modne stylizacje dla eleganckiego mężczyzny obejmują między innymi dwurzędowe marynarki albo sztruksowe spodnie! Za to moda kobieca wraca do początków XXI wieku. Wiosenne stylizacje dla kobiet znane z wybiegów szokują powrotem do biodrówek i szerokich krojów spodni.

To bardzo dobra wiadomość dla osób, którym na sercu leży etyczna moda. Nowości z wybiegów można zestawić ze swoimi ubraniami sprzed lat. W ten sposób z łatwością można połączyć markowe ubrania i stworzyć modną stylizację bez wyrzutów sumienia.

W ten sposób można skompletować też modny strój do pracy. Nie trzeba się martwić kontrowersjami, które można wzbudzić. Akceptowalna może okazać się każda elegancka stylizacja – biura coraz luźniej traktują dresscode. Dzięki temu można eksperymentować z modą, na przykład urozmaicając nudną ołówkową spódnicę i koszulę poprzez założenie góry z bufiastymi rękawami. Bufiaste rękawy to prawdziwy hit nadchodzących miesięcy!

Warto kupować markowe ubrania topowych marek, jeśli wiemy, że są wysokiej jakości. Powinny być zgodne też z zasadami przyświecającymi etycznej modzie. Obecne trendy zachęcają nas do łączenia nowych, markowych ubrań ze starymi ciuchami zalegającymi w szafie. Daj się porwać nowym hitom modowym i baw się stylizacjami!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here