fot. Pexels.com

Wykonanie dobrego projektu domu to istotna czynność, którą trzeba wykonać przed rozpoczęciem budowy. Jeśli dysponujesz wąską działką, warto, abyś zapoznał się z najlepszymi projektami domów na wąskie działki.

Koszt wykonania projektu

W 2021 roku ceny odpowiedniego projektu domu zaczynają się od około 2000-3000 złotych. W takiej cenie możemy liczyć na gotowy projekt domu, wykonany przez specjalistów. Wąska działka to częsty problem, więc wiele firm proponuje gotowe projekty tego typu od ręki. Jeśli zależy ci natomiast na indywidualnie wykonanym projekcie, musisz liczyć się z większymi kosztami. Obecnie koszt indywidualnego wykonania projektu domu może wynieść nawet kilkanaście tysięcy.

Najlepsze projekty domów na wąskie działki

Za wąskie działki uważamy takie, których szerokość wynosi do 15-16 metrów. W przypadku działek najwęższych, do 12 metrów, projekty muszą wyróżniać się bardzo kreatywną aranżacją przestrzeni. Wykonane przez specjalistów propozycje nie odbiegają jednak jakością od projektów dla większych działek. Natomiast na działce do 15-16 metrów z powodzeniem może stanąć już dom bliźniak lub wolnostojący.

Domy na wąskie działki są nieco wyższe i węższe niż standardowe, co nie ujmuje im funkcjonalności. Warto zainwestować w projekt domu z piwnicą i poddaszem. Dzięki temu można mieć w domu więcej miejsca do wykorzystania. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto sprawdzić też projekty domów z poddaszem użytkowym.

Bardzo ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę już na etapie projektu, są WT 2021. Za tym skrótem kryją się wytyczne techniczne. Powinien je spełniać każdy projekt domu, którego właściciele wystąpili o pozwolenie na budowę po 31 grudnia 2020 roku. Nowe normy dotyczą przede wszystkim energooszczędności. 

fot. Pexels.com

Koszt budowy domu

Koszty budowy domu do 100 m2 i doprowadzenia budynku do stanu deweloperskiego to około 300 tysięcy złotych netto. W przypadku domu do 140 m2 koszt wynosi około 360 tysięcy złotych netto. Do tego dochodzi podatek VAT na roboty budowlane, w przypadku klientów indywidualnych ośmioprocentowy. Taka cena uwzględnia koszty materiałów i robocizny. Niemniej, należy doliczyć do niej takie koszty jak wykończenie mieszkania, urządzenie go, a przed budową jeszcze projekt domu.

Pomimo wysokich kosztów budowy, warto zainwestować w odpowiednio skrojony najlepszy projekt domu na wąską działkę. Jeśli pójdziemy na skróty i posłużymy się niedopasowanym projektem, może nam to sprawić kłopoty. Lepiej od razu postarać się o porządnie wykonany plan. 

Nieco tańszą alternatywą są domy szkieletowe. W Polsce wciąż są otoczone złą sławą. Zupełnie niepotrzebnie! Takie konstrukcje są bardzo popularne między innymi w Kanadzie, w USA i w Skandynawii. Opierają się na konstrukcji złożonych z drewna i warstw izolacyjnych. Szkielet takiego domu można powstać już w półtora miesiąca, natomiast doprowadzenie go do stanu deweloperskiego to kwestia około czterech miesięcy. Dzięki temu można obniżyć koszty robocizny względem budowy domu tradycyjnego. Różnica może wynosić nawet ponad 10%.

fot. Pexels.com

Zalety życia w domu

Pomimo wysokich kosztów, które kryją się za budową domu, wiele osób wciąż decyduje się na taki krok. Odpowiedź na pytanie “mały dom czy mieszkanie?” dla wielu osób jest oczywista.

Jeśli dysponujesz działką budowlaną, nawet jeśli jest mała i wąska, postawienie domu pozwala na niezależność. To właśnie powód, dla którego wiele osób stawia na własny dom. W przeciwieństwie do mieszkania w bloku, w domu nie trzeba martwić się irytującymi sąsiadami. Poza tym na własnej działce nikomu nie przeszkadzamy, nawet jeśli jesteśmy dość głośno. Własny dom to też ogromny komfort dla rodzin z dziećmi. Mieszkanie w domu, nawet niewielkim, umożliwia zaaranżowanie osobnego pokoju dla każdego dziecka.

Dla wielu osób ważnym aspektem życia w domu jest też obecność ogrodu. Najlepsze projekty domów na wąskie działki zawierają w sobie również szkic ogrodu. To pozwala na spełnienie marzeń wielu osób, które fantazjują o własnym ogrodzie. Nie ma się im co dziwić. Relaks w cieniu drzew na własnej działce, obok nowo wybudowanego domu z pewnością jest satysfakcjonujący.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here