fot. Pexels.com

Ultrabooki to lekkie laptopy, które zdobywają coraz to większą popularność. Na czym polega ich fenomen i jaki sprzęt warto kupić?

Czym jest ultrabook?

Ultrabooki to laptopy na miarę dzisiejszych czasów. Producenci zaczęli zauważać, że tradycyjne laptopy są za ciężkie dla osób żyjących cały czas w biegu. Korzystanie z tradycyjnego laptopa w podróży lub na uczelni może być uciążliwe. 

Najlepsze ultrabooki cechują się wagą do dwóch kilogramów i grubością nie większa niż 23 milimetry. Dzięki temu można z łatwością przewozić je w każdej torbie i plecaku. Pomimo niewielkich rozmiarów, są bardzo wydajne. Wiele ultrabooków jest wyposażonych z najnowsze procesory oraz dyski pamięci SSD. Średnica ich ekranu to zwykle 13 do 14 cali, chociaż zdarzają się też większe modele.

Poza tym tego typu sprzęt jest bardzo nowoczesny i estetyczny. Najlepszy ultrabook charakteryzuje się nie tylko dobrą specyfikacją i lekkością, ale też designerskim wyglądem.

Ultrabooki sprawdzą się u osób zabieganych, pracowników biurowych, studentów. Są naprawdę funkcjonalne, chociaż raczej nie posłużą do gier lub oglądania filmów. Jeśli szukasz laptopa przystosowanego głównie do tego typu aktywności, lepiej wybrać nieco większy sprzęt. 

fot. Pexels.com

Najlepsze ultrabooki

Jeśli zastanawiasz się nad najlepszym ultrabookiem, warto zaznajomić się z poniższymi propozycjami:

  • Apple Macbook Pro 16 z Touch Bar 2019 16″. Zestawienie otwiera najdroższy i największy ultrabook. Na dzień dzisiejszy ten model kosztuje około 10-11 tysięcy złotych, ale posiada dysk SSD o pojemności 1000 GB i ledową matrycę IPS. Dysponuje też jednym z najnowszych procesorów Intela. To model o wzorowej wydajności, który zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów.
  • Huawei MateBook D 14″ z Windowsem 10 to dobra propozycja dla osób, które potrzebują wydajnego i lekkiego laptopa. Waży zaledwie 1,45 kilograma i ma bardzo wydajną baterię. Dzięki temu można na nim pracować przez długie godziny bez konieczności ładowania. 
  • Apple Macbook Air 13 13,3″ to kilkukrotnie tańszy Macbook od modelu 16 Pro. Posiada dysk SSD 128. Jest bardzo ceniony na rynku, gdyż pomimo małego rozmiaru ekranu świetnie sprawdza się w pracy.
  • Lenovo ThinkPad X1 Carbon jest nie tylko bardzo wydajny, ale i odporny na upadki. Poza tym produkty Lenovo cechują się możliwością bardzo długiej pracy bez konieczności ładowania sprzętu.
  • Dell XPS 13 to jeden z najpopularniejszych ultrabooków na świecie. Cechuje się niezawodnością.

Alternatywne rozwiązanie

Inną propozycją dla zabieganych jest tablet zamiast notebooka. To rozwiązanie jest jeszcze lżejsze i poręczniejsze niż nawet najlepsze ultrabooki. Poza tym z uwagi na specyfikację tabletów można znaleźć je w cenie już poniżej tysiąca złotych. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

Do tabletu można z łatwością dokupić i podłączyć zewnętrzną klawiaturę. Dzięki temu można korzystać z niego jak z laptopa. To świetne rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują i cenią sobie możliwość pracy z pociągu albo hotelu. Poza tym tablety z klawiaturą i funkcją ręcznego pisania świetnie sprawdzają się uczniom i studentom. Młodzi często odchodzą od notatek papierowych na rzecz tych wykonywanych na tablecie. 

fot. Pexels.com

A może komputer stacjonarny?

Ultrabook nie sprawdzi się w każdym przypadku. Osoby, które pracują w branżach wymagających mocnego komputera lub używają sprzętu do gier potrzebują lepszej specyfikacji sprzętu. Dla niektórych odpowiedź na pytanie “laptop czy stacjonarka?” nie jest proste. Wiąże się z rozpatrzeniem wielu za i przeciw.

Warto wiedzieć, że komputery stacjonarne są o wiele bardziej ergonomiczne niż laptopy. Poza tym można porwać się na składanie komputera i dopasować wszystkie jego podzespoły dokładnie do swoich potrzeb. To pozwala na dużo większą swobodę. W laptopach wymiana podzespołów jest dużo cięższa lub wręcz niemożliwa. Komputer stacjonarny przydaje się też wtedy, gdy do pracy lub rozrywki potrzebujemy dużej wydajności. Na przykład przy montażu filmów dobry komputer stacjonarny potrafi zdecydowanie poprawić jakość pracy. 

Z kolei laptopy są dużo wygodniejsze ze względu na możliwość przenoszenia. Poza tym to wcale nie tak niewydajne sprzęty. Dobry laptop gamingowy do 5 tysięcy złotych jest jak najbardziej dostępny dla większości Polaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here