fot. Pexels.com

Czy nowe auto musi kosztować setki tysięcy? Zdecydowanie nie! Samochody marzeń dla przeciętnego Kowalskiego są dostępne w niższej półce cenowej. Poznaj najtańsze auta na polskim rynku, które potrafią dorównywać droższym odpowiednikom.

Auta miejskie

Podczas poruszania się po dużych polskim miastach, takich jak Łódź, Kraków, Poznań i Wrocław, z łatwością można zauważyć jedną prawidłowość. Polskie miasta są bardzo zakorkowane. Potwierdzają to rankingi, w których przodujemy. Statystyczny mieszkaniec dużego polskiego miasta w korkach traci kilkadziesiąt minut dziennie

Z tego względu jazda samochodem w mieście jest specyficzna. Obejmuje częste hamowanie, zwalnianie i przyspieszanie. To przekłada się na poziom zużycia paliwa. Niewielkie auta miejskie spalają dużo mniej niż ich odpowiedniki, pozwalając na ekonomiczną jazdę nawet w warunkach miejskich. Ponadto są dość małe, co pozwala na wygodne parkowanie.

Najtańsze nowe auta z salonu, które zaliczamy do samochodów miejskich to między innymi:

  • Hyundai i10 w podstawowej wersji kosztuje 40 990 złotych, ale za model z mocniejszym silnikiem trzeba zapłacić już dziesięć tysięcy więcej. Auto jest nowoczesne, posiada lusterka sterowane automatycznie i radio z Bluetoothem.
  • Kia Picanto, której podstawowa wersja kosztuje 39 990 zł bez klimatyzacji lub 42 990 z klimatyzacją. Można też dopłacić do 45 990 złotych i cieszyć się lepszym silnikiem
  • Citroen C1 to kompaktowy model idealny do miasta. Jego cena waha się obecnie od około 40 tysięcy do 52 tysięcy za nowe auto. To uzależnione od wyposażenia samochodu i mocy silnika. 

Crossovery

Crossover to rodzaj samochodu osobowego, który łączy w sobie cechy nadwozia charakterystycznego dla SUV-ów i mniejszych aut. Dzięki temu łączy w sobie cechy typowo miejskiego samochodu i takiego dla bardziej wymagających. Crossover to dobre wyjście dla osób, które mieszkają za miastem i potrzebują nieco wyższego auta.

Najtańsze nowe auta z salonu, które możemy odnaleźć wśród crossoverów, będą droższe niż typowe auta miejskie. Większość z najtańszych aut typu crossover to pojazdy w cenie przewyższającej 60 000 złotych. Istnieje jednak kilka tańszych perełek.

Pierwszą z nich jest Dacia Duster. W najbardziej podstawowej wersji ten samochód kosztuje 39 900 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że cena z radiem i klimatyzacją to już 46 900 złotych. Najbardziej podstawowa wersja tego auta dysponuje napędem tylko w przód.

Kolejnym wartym uwagi crossoverem jest Renault Captur, który możemy znaleźć w cenie 58 500 złotych. Taki crossover dysponuje silnikiem o dość wysokiej mocy, kilka udogodnień takich jak nowoczesne systemu bezpieczeństwa i szybami elektrycznymi. Ponadto jest uważany za bezawaryjny model.

Niewielka Kia Stonic o prostej konstrukcji też jest doskonałym autem crossoverowym. Obecnie kosztuje około 62 tysięcy złotych. Użytkownicy tego auta chwalą sobie jego wygodę. Dodatkowym atutem jest gwarancja, obowiązująca aż do 7 lat

fot. Pexels.com

Bezpieczeństwo na 1. miejscu

Najbezpieczniejsze auta dla rodziny to takie, które są sprawne pod względem technicznym i wyposażone w odpowiednie systemy. Samochód powinien być wyposażony w system ABS, który zapobiega blokowaniu się kół w czasie hamowania. Inny istotny system to na przykład ESP, pozwalający na utrzymanie stabilności toru jazdy.

Poza tym w przypadku wyboru samochodu odpowiedniego dla całej rodziny warto zadbać o model z systemem ISOFIX. Dzięki uchwytom ISOFIX zamontowanym między siedziskiem i oparciem siedzenia samochodowego można bezpiecznie zamontować fotelik dziecięcy. Wystarczy dopasować zaczepy umieszczone na podstawie fotelika do uchwytów. Takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa dziecka nawet o kilkadziesiąt procent. 

fot. Pexels.com

Samochody używane

Zakup używanego auta to nie wstyd. Wprost przeciwnie, taki wybór może być doskonałą alternatywą dla nowego samochodu. Najtańsze nowe auta z salonu są w zasięgu ręki wielu Polaków, ale niektórzy wciąż nie mogą sobie na nie pozwolić.Samochód używany to też doskonałe wyjście dla młodych kierowców oraz rodzin z dziećmi.Samochód miejski do 20 tysięcy złotych albo crossover do 40 tysięcy złotych to zakupy możliwe tylko na rynku wtórnym, a doskonale spełniają potrzeby młodych osób.

Przy zakupie używanego auta warto zwrócić uwagę na pochodzenie pojazdu. Jako kupujący mamy prawo do zażądania pełnej dokumentacji samochodu. Warto unikać kupowania aut sprowadzanych z zagranicy bez jasnej historii. Takie pojazdy często są autami po poważnych kolizjach.

Kolejnym istotnym aspektem jest rocznik, w którym został wyprodukowany samochód. Im pojazd nowszy, tym mniej problemów powinien nam sprawiać. Jeśli chcemy oszczędnie korzystać z samochodu, dobrze sprawdzić też koszty jego użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here