fot. Pexels.com

Wybrać obornik naturalny czy sztuczny? Podczas dbania o przydomowy ogród to pytanie wydaje się ciągle powracać. Sprawdź, która opcja realnie jest lepsza!

Czym jest obornik naturalny, a czym sztuczny?

Obornik naturalny to naturalny nawóz o silnym działaniu. Powstaje ze sfermentowanych odchodów zwierzęcych. Dodatkowo dodaje się do niego ściółkę.Taki preparat zawiera bardzo duży minerałów potrzebnych roślinom. Jest bogaty między innymi w azot, potas, magnez, fosfor, cynk, bor i sód. 

Natomiast obornik sztuczny to nawóz mineralny. Nawozy sztuczne dzielimy na jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Te pierwszy dostarczają glebie jednego składnika, na przykład fosforu. Te drugie działają podobnie jak obornik naturalny. Oborniki sztuczne to przetworzona forma obornika. Są dostępne w formie proszków, granulatów i płynów

fot. Pexels.com

Obornik naturalny: wady i zalety.

Niewątpliwą zaletą obornika naturalnego jest fakt, że jest bardzo tani i wydajny. Poza tym zawiera w sobie bardzo dużo wartości odżywczych dla gleby.Jego zastosowanie poprawia strukturę gleby, odkwasza ją, przyciągnie dżdżownice (które dodatkowo udrożnią ziemię). Obornik pozwala też na zwiększenie właściwości chłonnych i termicznych gleby.

Obornik naturalny jest silnie skoncentrowany, więc najlepiej stosować go po przekompostowaniu. Można to zrobić bardzo łatwo. Wystarczy przykryć świeży obornik kompostem i trzymać go tak przez rok. Dzięki temu pozbywamy się amoniaku, który może zaszkodzić niektórym roślinom. Takie przekompostowany obornik można z powodzeniem stosować w ogrodzie.

Naturalny obornik należy stosować nie częściej, niż raz na 3-4 lata. W zależności od rośliny, którą chcemy nawozić, należy wtedy zastosować kilka kilogramów obornika na jeden metr kwadratowy gleby i zmieszać go z ziemią.To pozwoli na optymalne przenikanie się substancji i poprawienie jakości gleby. Warto wiedzieć, że nie nadaje się do wszystkich roślin.

Używając świeżego obornika, trzeba mieć na uwadze jego nieprzyjemny zapach. Niemniej raz na kilka lat można przeprowadzić ten proces i przeboleć nieprzyjemne walory zapachowe.  

fot. Pexels.com

Obornik sztuczny: wady i zalety.

Obornik sztuczny, sproszkowany, jest o wiele mniej wymagający w zastosowaniu. Poza tym można nim nawozić wszystkie rośliny. Nie ma też nieprzyjemnego zapachu i jest łatwiejszy w przechowywaniu. Zazwyczaj obornik sztuczny jest sprzedawany w foliowych workach. 

Obornik sztuczny występuje najczęściej w wersji granulowanej i rozdrobnionej. Granulowany jest wygodniejszy i bezpieczniejszy w użyciu. W przypadku obornika rozdrobnionego należy chronić drogi oddechowe przed pyłem, w który zamienia się obornik.

Minusem tego typu nawozów jest fakt, że łatwo przemineralizować glebę. 

Obornik w dbaniu o ogród

Optymalnym sposobem dbania o glebę wydaje się nawożenie przekompostowanym obornikiem świeżym co 3-4 lata i uzupełnianie minerałów w glebie obornikiem suszonym w międzyczasie.Dzięki temu można uzyskać najlepsze efekty. Podczas dbania o ogród na wiosnę dobrze też poznać potrzeby konkretnych roślin, które mamy w ogrodzie. Przykładowo krzewy owocowe warto raz na kilka lat wzmocnić świeżym nawozem. W tym celu kładzie się około 5 kilogramów nawozu na każdy metr kwadratowy wokół krzewu i miesza się nawóz z ziemią. Dzięki temu krzew zyskuje optymalne warunki do rozwoju oraz wiele skladników naturalnych.

Natomiast jeśli nasza przydomowa rabatka zawiera nie tylko kwiaty, ale też warzywa, warto wiedzieć w jakiej kolejności je siać. W pierwszym roku po nawożeniu warto zasiać rośliny o wysokich potrzebach nawozowych. W następnym roku można zasiać takie o średnich potrzebach nawozowych. Natomiast na koniec, w kolejnym roku, sieje się rośliny korzeniowe, które nie lubią zbyt dużych ilości nawozu. W kolejnym roku można zasiać rośliny strączkowe

Podczas dbania o ogród warto pamiętać też o szczegółach. Wizytówką każdego ogrodu jest zadbany trawnik. On rownież powinien być regularnie nawożony i przycinany. Dzięki tym zabiegom pobudza się trawę do wzrostu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here