Już niedługo nadejdzie kalendarzowa wiosna! Najwyższy czas, aby zająć się przygotowaniami ogrodu na sezon wiosenny.
Pierwsze przygotowania
Pierwsze przygotowania ogrodu na wiosnę warto zacząć już w lutym lub na początku marca. Warto zacząć od generalnych porządków. Należy oczyścić cały ogród z pozostałości po poprzednim sezonie, sprawdzić stan roślin całorocznych. Należy zająć się ewentualnymi chorymi roślinami.
Jeśli chodzi o wyposażenie ogrodu, warto zająć się myciem i konserwacją mebli ogrodowych. Jeśli są drewniane, warto je też zaimpregnować. W przypadku plastikowych mebli wystarczy porządne czyszczenie.
Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się oczko wodne, w czasie przed wiosennych porządków warto wymienić wodę i oczyścić oczko. Należy zwrócić też uwagę na stan roślin w oczku wodnym i przyciąć liście, jeśli obumarły.
Kiedy tylko miną przymrozki i stopnieje śnieg, warto usunąć zabezpieczenia zimowe z roślin całorocznych. Powinniśmy jednak mieć je w pogotowiu, bo przymrozki w naszym klimacie mogą pojawiać się jeszcze przez kilka tygodni. Z tego względu warto na bieżąco obserwować prognozy pogody.
Zadbaj o trawnik!
Kolejnym krokiem wiosennych porządków jest zadbanie o stan trawnika. Można zrobić to już w momencie, gdy stopnieje cały śnieg, a temperatura będzie dodatnia już od kilku dni. Trawnik należy czyścić po każdej zimie. Podobnej pielęgnacji potrzebuje przydomowa rabatka.
Na początku należy usunąć suchą trawę, patyczki i zanieczyszczenia poprzez delikatne grabienie. Następnie należy wyczesać trawnik. To pozwoli na jego napowietrzenie. Następnie warto przyciąć trawę. Takie zabiegi pobudzą nasz trawnik do wzrostu. Na koniec należy wysypać nawóz na trawnik i porządnie go podlać. Jeśli w nowym sezonie zamierzamy siać nowe rośliny na rabatce, należy ją przekopać. Siać można już tydzień po takim zabiegu. Naturalną ochroną dla rabat są torf i kora, które należy pozostawić jako ściółkę.
Drzewa i krzewy liściaste
Przy dobrej pogodzie można stopniowo uwalniać z zabezpieczeń też drzewa, krzewy i iglaki. Po usunięciu zabezpieczeń warto też przyciąć nieco krzewy owocowe. Należy pozbyć się przede wszystkim młodych pędów, które niepotrzebnie zagęszczają koronę. W przypadku krzewów usuwamy przede wszystkim pędy rosnące od środka korony krzewu. Podobnie należy postąpić z drzewami owocowymi.
Kolejnym krokiem przygotowania ogrodu na wiosnę jest nawożenie drzew i krzewów. W przypadku roślin iglastych warto też rozrzucić korę, która pomoże zapobiec rozwojowi chwastów.
Nowe rośliny
Gdy gleba w końcu odmarznie, może przygotowywać nowe rośliny. Przed przejściem do tego kroku warto nie tylko przekopać glebę. Należy też potraktować nawozem istniejące już rośliny. W tym celu często stosujemy obornik. Dzięki obornikowi stymulujemy rośliny do wzrostu.
W jakich miesiącach siejemy lub sadzimy w ogrodzie na wiosnę?
Marzec
W marcu sadzimy przede wszystkim drzewa liściaste i owocowe oraz krzewy. Można też spróbować posadzić między innymi czosnek. Pod koniec marca warto wysiać kwiaty odporne na chłód, na przykład mak polny i nagietek. Już w marcu można wysiać też warzywa odporne na chłód, takie jak groch, bób, rzodkiew, marchewka i pietruszka.
Kwiecień
W ogrodzie na wiosnę w kwietniu może pojawić się już wiele innych roślin. Jeśli pogoda sprzyja, to już w kwietniu możemy spróbować wysiać pomidory. W nocy mogą potrzebować przykrycia włókniną, bo są nieodporne na ewentualne kwietniowe przymrozki. W kwietniu można też sadzić byliny kwiatów. Już od początku kwietnia można zacząć sadzić krzewy róż. W trzecim i czwartym tygodniu kwietnia można wysiać też rośliny jednoroczne, takie jak słonecznik, kocankę ogrodową i aster chiński. W tym okresie sadzimy też rośliny cebulowe, które zakwitną jesienią. Należą do nich przykładowo mieczyki.
MAJ
W maju rozpoczyna się prawdziwe szaleństwo w ogrodzie. Trzeba kontynuować porządki oraz kontrolować rośliny wcześniej zasadzone. W drugiej połowie miesiąca można śmiało zacząć wysiewać rośliny nieodporne na chłód. Można też zasiać więcej warzyw, na przykład dynię.