fot. Pexels.com

Poddasze użytkowe to bardzo funkcjonalna część domu. Jeśli zamierzamy budować własny dom, warto zastanowić się nad wprowadzeniem tego rozwiązania na etapie projektu budynku.

Koszty wykonania projektu

Podczas procesu dopełniania formalności i uzyskania pozwolenia na budowę, trzeba liczyć się z koniecznością wykonania projektu domu. Dziś ceny za odpowiedni projekt zaczynają się od około 2000-3000 złotych. Mowa oczywiście o gotowych propozycjach. Dostosowanie takiego gotowego projektu do naszych indywidualnych potrzeb to kolejny wydatek. Natomiast koszt indywidualnie wykonanego projektu to nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Domy z poddaszem użytkowym: najlepsze na niewielkie działki.

Projekty domów z poddaszem użytkowym sprawdzą się zwłaszcza na niewielkich działkach. Poddasze to dodatkowa przestrzeń, którą można zagospodarować do własnych potrzeb. Na poddaszu można zaaranżować dodatkową łazienkę, pokój dziecięcy albo domowe biuro. Najlepsze projekty domów na wąskie działki (do 15-16 metrów) najczęściej zawierają w sobie właśnie poddasze. Dzięki budowaniu węższych, ale nieco wyższych budynków można doskonale wykorzystać potencjał nawet najmniejszej działki budowlanej. 

Jeśli poszukujesz odpowiedzi na pytanie “mały dom czy mieszkanie?”, kwestia poddasza może zaważyć na twojej decyzji. Przy zbliżonym metrażu można o wiele lepiej wykorzystać przestrzeń w domu niż w mieszkaniu. Dzieje się tak między innymi właśnie ze względu na możliwość zaaranżowania dodatkowych pomieszczeń na poddaszu. 

fot. Pexels.com

Ile kosztuje wybudowanie domu? 

Dziś koszty budowy domu do 100 m2 to około 300 tysięcy złotych netto. Do tego należy doliczyć między innymi podatek VAT w wymiarze 8% dla klientów indywidualnych. Poza tym dodatkowymi kosztami są wykończenie i urządzenie domu, a przed jego budową należy wykonać jeszcze projekt.Jak podano wyżej, ceny wykonania projektu domu z poddaszem użytkowym też nie należą do najniższych. Koszt budowy domu do 140 m2 może oscylować już około kwoty 360 tysięcy złotych netto.

Warto wiedzieć, że koszt wybudowania domu od kilku lat stale rośnie. Wzrosty rok do roku to nawet 7-8%. Tendencja na rynku budowlanym jest wzrostowa. To oznacza, że nie ma co czekać, bo będzie jeszcze drożej. Z tego względu, jeśli masz możliwość, powinieneś zacząć budowę domu jak najwcześniej. 

Warto też wiedzieć, że od 1 stycznia 2021 roku wszystkie nowe lub rozbudowywane budynki są zobowiązane do przestrzegania WT 2021. Za tym skrótem kryją się wytyczne techniczne, które musi spełniać każdy nowo powstały budynek. Dotyczą one przede wszystkim norm energooszczędności.

Nieco tańszą alternatywą dla wybudowania tradycyjnego domu mogą być domy szkieletowe. Pomimo złej sławy, takie budynki są bardzo wytrzymałe. Pozwalają też na obniżenie kosztów budowy nawet o ponad 10%. Dzieje się tak za sprawą faktu, że wybudowanie domu szkieletowego trwa krócej. Dzięki temu mniej zapłacimy za robociznę. Nieco tańsze są też materiały. Konstrukcja domu szkieletowego opiera się na drewnie i warstwach izolacyjnych. 

fot. Pexels.com

Zalety mieszkania w domu

Dlaczego ludzie wciąż chcą budować domy, pomimo tak wysokich kosztów? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Własny dom pozwala na poczucie niezależności. Dzięki wybudowaniu domu unika się irytujących sąsiadów. Z drugiej strony można uniknąć też irytowania innych ludzi, na przykład głośnymi zabawami dzieci. Ponadto dom pozwala na zaaranżowanie dowolnego układu i ilości pomieszczeń. Tym bardziej jeśli dom dysponuje poddaszem użytkowym! Dzięki temu rozwiązaniu można stworzyć między innymi dostateczną ilość pokoi dziecięcych i domowe biuro. W mieszkaniu w bloku taka aranżacja nie jest możliwa.

Wiele osób chwali sobie również możliwość stworzenie przydomowego ogrodu. Dzięki ogrodowi można uciec od codziennych trudów życia i zrelaksować się w cieniu drzew. To szczególnie ważne, jeśli mamy dzieci lub psy. Maluchy i zwierzęta będą zachwycone ogrodem. Dobre projekty domów z poddaszem użytkowym zawierają w sobie też szkic ogrodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here