Rodzice, którzy zastanawiają się kiedy uczyć dziecko jeździć na rowerze, powinni zadać sobie raczej pytanie o to, od czego zacząć. Odpowiedź jest bardzo prosta: od rowerka biegowego! Kolejne pytanie nasuwa się samo: wybrać rowerek plastikowy, czy może drewniany.
Rowerek biegowy: pierwszy krok nauki jazdy
Pierwszy rowerek dla dziecka powinien być dla niego komfortowy i wprowadzić malucha w naukę jazdy. Z tego względu warto wybrać rowerek biegowy. Taki sprzęt można podarować już dwulatkowi. Działanie takiego sprzętu jest oparte na wykorzystaniu siły mięśni dziecka. Rowerek biegowy jest pozbawiony pedałów, a dziecko napędza go siłą własnych nóg. Taki sprzęt powinien być wyposażony też w hamulec ręczny, aby maluch mógł obyć się z mechanizmem hamowania.
Rowerek biegowy pozwala na trening równowagi i utrzymania prostej postawy podczas jazdy. To bardzo ważne umiejętności podczas jazdy na rowerze. Dobrze, jeśli dziecko nauczy się ich już na tak wczesnym etapie życia. Poza tym rowerek biegowy zapewnia maluchowi mnóstwo frajdy i dużą porcję zdrowego ruchu.
Przed wyborem najlepszego materiału na rowerek biegowy, warto zwrócić uwagę też na jego wielkość. Rowerek nie może mieć zbyt wysokiego siodełka, bo będzie niewygodny dla biegającego palca. Dla dwulatka najpewniej dobry będzie rowerek wysokości do trzydziestu centymetrów. Natomiast większość trzylatków poradzi sobie nawet z takim o wysokości około 35 centymetrów. Nie ma się co martwić tym, że maluch szybko wyrośnie z rowerka, bo większość z nich ma regulowane siodełka.
Najlepszy materiał rowerka biegowego
Zdania na temat najlepszego materiału rowerków biegowych są podzielone. Rowerki drewniane są uważane za najpraktyczniejsze. Często są też lekkie, co przemawia na ich korzyść. Poza tym potrafią być bardzo ładne. Ich minusami są niewielki zakres regulacji siodełka oraz brak odporności na uszkodzenia mechaniczne. Rowerek drewniany może szybko zostać zarysowany przez szalejącego na rowerku malucha.
Alternatywą jest rowerek plastikowy. Taki rowerek również jest bardzo lekki. W zależności od jakości plastiku może być też bardziej odporny na szaleństwa dzieci. Niestety, minusem rowerków plastikowych jest to, że ich koła szybko się zużywają.
Alternatywą może być też rowerek metalowy, ale dla niektórych dzieci będzie on zbyt ciężki.
Dalsze kroki nauki
Na dalszym etapie nauki dziecko może przesiąść się na rowerek trójkołowy lub rower z kółkami pomocniczymi. Ta pierwsza opcja jest bardziej statyczna i nie rozwija motoryki dziecka aż w tak dużym stopniu. Niemniej, dla wielu przedszkolaków to świetna opcja zabawy. Natomiast rower z doczepianymi kółkami jest praktyczniejszy. Po demontażu kółek pomocniczych posłuży dziecku jeszcze przez kilka lat.
Wiele dzieci po przyuczeniu na rowerku biegowym nie będzie potrzebowało już dalszych ułatwień. Maluch chętnie wsiądzie na prawdziwy rower, nawet bez kółek pomocniczych. To możliwe dlatego, że rowerek biegowy uczy dzieci utrzymywania równowagi i oswaja je z rowerem.
Przy wyborze pierwszego prawdziwego roweru dla dziecka trzeba zwracać uwagę na rozmiar. Zbyt duży lub zbyt mały rower nie tylko zniechęca do nauki, ale i może być niebezpieczny dla dziecka.
Wsparcie rodzica podczas nauki jazdy na rowerze
Wsparcie rodzica to bardzo ważna część nauki jazdy na rowerze. Dorosły nigdy nie powinien tracić cierpliwości podczas nauki jazdy swojego dziecka. To bardzo zniechęca maluchy.
Naturalne jest, że pierwsze próby jazdy na rowerze mogą być nieudane. Część dzieci uczy się jazdy na rowerku szybciej, a część potrzebuje nieco więcej czasu. To sprawa indywidualna. Nie ma co porównywać swojego dziecka z dzieckiem sąsiadów. Każdy rodzic powinien zrozumieć fakt, że tempo nauki trzeba dostosować do własnego dziecka.
Dzieci mają potrzebę uznania ze strony rodziców, więc warto chwalić nawet najmniejszy sukces podczas nauki jazdy. Poza tym powinno się okazywać stałe zainteresowanie postępami malucha w jeździe. Dzięki temu nauka jazdy na rowerze będzie kojarzyła się dziecku z czymś przyjemnym. Warto też obserwować predyspozycje dziecka. Niektóre maluchy już po kilku tygodniach treningu na rowerku biegowym mogą spróbować jazdy na prawdziwym rowerze. Inne przesiądą się na niego dopiero po kilku sezonach.