fot. Pexels.com

Wybór odpowiedniego rowerku dla dziecka to nie przelewki. Należy zwrócić uwagę na to, aby sprzęt był jak najbardziej komfortowy i bezpieczny dla malucha.

Rowerek dla dziecka – nauka jazdy

Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie: kiedy uczyć dziecko jeździć na rowerze? Odpowiedź nie jest taka prosta. Wiele zależy od tempa, w którym rośnie nasze dziecko. Do nauki jazdy maluch musi też dojrzeć. Nie ma co zmuszać dziecka do jazdy, jeśli się boi. Na dwukołowy rower przyjdzie czas wtedy, kiedy już się oswoi. Dla niektórych będzie to wiek pięciu lat, dla innych może być to już nawet po rozpoczęciu nauki w szkole podstawowej. 

Jeśli chcemy, żeby nasze dziecko nie bało się nauki jazdy na rowerze, warto przyzwyczajać je już od małego. Pierwszy krokiem może być rowerek biegowy. To mały rowerek bez pedałów, który dziecko napędza siłą własnych nóg. Dzięki temu rowerek jest stabilny, maluch się nie boi. Rowerek biegowy powinien być lekki i wyposażony w hamulec ręczny. Dzięki temu dziecko uczy się hamować. To bardzo ważne, bo dzięki temu będzie umiało wyczuć potrzebę hamowania również na normalnym rowerze. Rowerek biegowy można kupić nawet dwulatkowi. Tego typu pojazdy często są drewniane. To czyni je bardzo lekkimi i bezpiecznymi dla najmłodszych dzieci. 

Alternatywą (lub kolejnym krokiem) może być rowerek trójkołowy. Najczęściej taki pojazd to rowerek plastikowy. Tego typu rower nie wymaga od malucha samodzielnego utrzymywania równowagi przy pedałowaniu. Podobnie działa też rower z doczepianymi kółkami, które można z biegiem czasu zdemontować. Wtedy maluch będzie mógł cieszyć się już pełnoprawnym rowerem. 

fot. Pexels.com

Rowerek dla dziecka: zwróć uwagę na wagę.

Pierwszy prawdziwy rower dla dziecka powinien być lekki. Maluch musi być w stanie rozpędzić go za pomocą pedałowania.Warto zainteresować się więc lekkimi modelami, nieprzekraczającymi 6-7 kilogramów. Niestety, cena takich rowerów często jest wysoka. Z tego względu dla wielu osób lepszym wyborem będzie od razu kupno cięższego roweru. Nic się nie stanie, jeśli dziecko nie będzie w stanie od razu na nim jeździć. Zawsze można poczekać kilka miesięcy, aż maluch podrośnie. W kolejnym sezonie rowerowym już z pewnością będzie w stanie jeździć na rowerze o wadze 8 do 10 kilogramów. 

fot. Pexels.com

Wielkość rowerka dla dziecka

Jak sprawdzić, czy wielkość kół jest dopasowana do wzrostu i wieku dziecka? To proste. Jeśli dziecko, siedząc na rowerze, opiera się na podłożu palcami i jest to stabilne, to wielkość jest dobra. Gdy pewnie stawia na ziemi całą stopę, rowerek może być niedługo za mały. Jeśli nie dosięga lub ledwo dosięga do podłoża, to znak, że rower jest jeszcze zbyt duży.

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze rowerku dla dziecka jest wysokość ramy. Powinna być obniżona w porównaniu z pełnowymiarowymi rowerami. Dziecko powinno być w stanie swobodnie przełożyć nogę przez ramę. 

Dobranie roweru odpowiedniej wielkości jest bardzo ważnym zadaniem. Dziecko, które ma za mały lub za duży sprzęt może z łatwością zniechęcić się do jazdy.Może też mieć problem z manewrowaniem, co jest już niebezpieczne. 

Rowerek dla dziecka: hamulce

Hamulce w dziecięcym rowerze są bardzo ważne. Podczas nauki jazdy na pierwszym prawdziwym rowerze dziecko musi czuć kontrolę. Najlepsze rowerki dla dzieci to te wyposażone zarówno w hamulec ręczny, jak i torpedo (hamulec w pedałach). Dzięki temu hamowanie jest dla dziecka intuicyjne: jeśli kręci pedałami do przodu, to jedzie, jeśli do tyłu, to staje. Warto pamiętać też, że linki hamulców ręcznych powinniśmy regularnie sprawdzać. Jeśli się zerwą lub będą zbyt luźne, mogą nie spełniać swojej istotnej roli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here