fot. Pixabay.com

Wybierając rowerek dla dziecka do nauki jazdy, warto zastanowić się między rowerkiem biegowym, rowerkiem z kółkami pomocniczymi. Możemy też postawić na rowerek trójkołowy.

Czas na naukę jazdy!

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie o to, kiedy uczyć dziecko jazdy na rowerze. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Ogólnie przyjmuje się, że dziecko można zacząć oswajać z jazdą na rowerze około trzeciego roku życia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby zacząć to robić wcześniej. 

Ważne jest to, aby szanować indywidualne tempo malucha. Niektóre dzieci już w wieku czterech lat są w stanie jeździć na pełnoprawnym rowerze, inne dopiero w szkole podstawowej dadzą radę się do tego przemóc.

Rolą rodzica jest przede wszystkim to, żeby nie zrazić malucha do jazdy na rowerze. Nie powinno się kazać dziecku jeździć na siłę ani krzyczeć podczas nauki. Małe dzieci potrzebują przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa i poczucia docenienia przez rodzica. Dla przedszkolaków rodzic jest prawdziwym autorytetem! Brak cierpliwości do niepowodzeń dziecka podczas pierwszych prób jazdy może skutkować tym, że dziecko zrazi się do jazdy na rowerze.

Dobry rodzic powinien rozumieć obawy i trudności dziecka i je wspierać. Jeśli pierwsze próby jazdy na rowerze są dla malucha nieudane, należy zachęcać je do dalszych starań. Warto też chwalić małe postępy.

Poza tym, dbając o bezpieczeństwa, malucha należy wyposażyć w kask rowerowy i ochraniacze. Dzięki temu dziecko będzie czuło się swobodnie i bezpiecznie, nawet jeśli straci lekko panowanie nad sprzętem podczas nauki. 

fot. Pexels.com

Rowerek biegowy

Rowerek biegowy to świetny sposób na oswojenie dziecka z działaniem roweru. Taki sprzęt można kupić już dziecko w wieku około dwóch lat. Rowerek biegowy jest pozbawiony pedałów. Dziecko korzysta z niego, odpychając się nóżkami od podłoża. Dzięki temu maluch uczy się łapania balansu. Rowerek biegowy powinien być lekki i wyposażony w ręczny hamulec. To pozwoli dziecku na obycie się z hamowaniem.

Często polecane są drewniane rowerki biegowe, które są lekkie i ładne. Warto jednak wiedzieć, że ich wytrzymałość na urazy mechaniczne nie jest zbyt duża. Inną opcją może być rowerek plastikowy lub metalowy. 

Rowerek trójkołowy

Na rynku dostępne są rowerki trójkołowe z pedałami na przednim kole oraz z pedałami pośrodku. O wiele lepsze są te z pedałami pośrodku, gdyż później dziecko nie będzie musiało zmieniać przyzwyczajeń nabytych podczas nauki jazdy. 

Rowerek trójkołowy jest dość statyczny, nie rozwija motoryki tak bardzo jak rowerek biegowy albo z kółkami pomocniczymi. Pomimo tego, może być częścią procesu obycia się dziecka z jazdą na rowerze. Jazda na takim rowerku to też dobra zabawa dla przedszkolaka.

fot. Pexels.com

Rower z kółkami pomocniczymi

Rower z kółkami pomocniczymi to bardzo ekonomiczna opcja podczas nauki jazdy. Wystarczy zamontować je przy tylnym kole dziecięcego roweru.Dzięki nim malec może poczuć się pewnie na prawdziwym rowerze. Po początkowym okresie nauki z łatwością można je zdemontować. Wtedy dziecko będzie cieszyć się już prawdziwym dwukołowcem!

Podsumowując, rowerek biegowy jest świetny na początek. To, czy później wybierzemy rowerek trójkołowy, czy rower z doczepianymi kółkami, jest zależne od celu zakupu sprzętu.Jeśli zależy nam na tym, żeby dziecko szybko nauczyło się jazdy, lepiej wybrać rower z kółkami pomocniczymi. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest fakt, że kółka wystarczy zdemontować, aby dziecko miało pełnoprawny rower. Natomiast rowerek trójkołowy to dobry wybór dla dzieci, które potrzebują się jeszcze oswoić z jazdą na rowerze. To może być też świetna zabawa dla malca!

Przy wyborze pierwszego prawdziwego roweru ważne jest dobranie odpowiedniej wielkości do wzrostu dziecka. Nie może być ani zbyt mały, ani zbyt duży. Dziecko powinno być w stanie oprzeć palce i część stopy na podłożu, gdy siedzi na rowerze. Jeśli nie dosięga, to oznacza, że rower jest zbyt mały. Warto zwrócić też uwagę na wysokość ramy roweru. Maluchy powinny być w stanie samodzielnie przenosić przez nią nogę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here