fot. Pexels.com

Zakup auta w przystępnej cenie przystosowanego do jazdy miejskiej wcale nie musi być trudny. Samochody marzeń dla przeciętnego Kowalskiego można znaleźć w bardzo atrakcyjnych cenach!

Wybór samochodu miejskiego

Do kategorii samochodów miejskich zaliczamy auta klasy A i B. Tak małe auta pozwalają na sprawne poruszanie się w zatłoczonych miastach. Niewielki rozmiar ma swoje zalety zwłaszcza w czasie parkowania. Krótki samochód pozwala na komfortowe parkowanie zarówno pod domem lub blokiem, jak i w centrum miasta. To szczególnie ważne, jeśli pracujemy w mieście; zostawianie samochodu kilkaset metrów od miejsca pracy często bywa uciążliwe. 

Poruszanie się po zakorkowanych ulicach wymusza częste hamowanie, przyspieszanie i zatrzymywanie się. Ma to przełożenie na zużycie paliwa. Małe miejskie samochody często spalają zaledwie około 5 litrów na 100 kilometrów. W porównaniu z autami sportowymi samochody miejskie okazują się o wiele bardziej ekonomiczne. Warto mieć ten fakt na uwadze, bo polskie miasta są jednymi z najbardziej zakorkowanych w Europie. W czołówkach rankingów znajdują się Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław. Niewiele lepiej jest w Trójmieście albo Bydgoszczy.

Gdy kupujemy samochód miejski do 20 tysięcy złotych, warto wybrać model z automatyczną skrzynią biegów. Dzięki temu można zdecydowanie podwyższyć komfort płynący z jazdy.

Bezpieczeństwo to podstawa!

Podczas wyboru samochodu miejskiego bardzo ważnym aspektem jest bezpieczeństwo. Szczególnie istotne  staje się to, gdy mamy dzieci. Najbezpieczniejsze auta dla rodziny cechują się:

  • sprawdzonymi poduszkami powietrznymi,
  • możliwością swobodnego zamontowania fotelików dla dzieci,
  • aktualnym przeglądem technicznym,
  • nowoczesnymi systemami bezpieczeństwa. 

Wśród nowoczesnych systemów bezpieczeństwa warto zwrócić uwagę między innymi na system ABS. Auto wyposażone w ABS zapobiega blokadzie kół podczas hamowania. Kolejnym systemem, który powinniśmy mieć w swoim aucie, jest ESP, który pozwala na ograniczenie skutków ewentualnego poślizgu

fot. Pexels.com

Auto używane: na co zwrócić uwagę?

Samochód miejski do 20 tysięcy złotych najlepiej zakupić z rynku wtórnego. To coraz popularniejsza praktyka w naszym kraju. Wbrew stereotypom, zakup używanego auta nie oznacza zakupu samochodu złej jakości. Przed zakupem warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rocznik auta. Im auto jest starsze, tym częściej będzie potrzebować napraw i dodatkowego przeglądu. Istotną kwestią jest również pochodzenie samochodu. Używane auta sprowadzane z zagranicy często są pojazdami po kolizjach, co może wpływać na ich jakość. Z tego względu przed zakupem należy wymagać od sprzedającego przedstawienia nam dokładnej dokumentacji pojazdu. 

Należy zwrócić szczególną uwagę też na kosztach eksploatacji pojazdu. Nierzadko zdarza się, że samochód zakupiony w atrakcyjnej cenie wymaga częstych napraw. 

fot. Pexels.com

Wśród aut używanych z łatwością można znaleźć modele, które spełnią nasze oczekiwania. Dobry używany samochód miejski do 20 tysięcy złotych to na przykład:

  • Toyota Corolla VIII. To tani i estetyczny samochód, który pomimo swoich lat może być bardzo sprawny. Przed zakupem takiego auta trzeba zwrócić uwagę na jego stan techniczny. Mechanika tego modelu jest bardzo wytrzymała, jeśli tylko nic nie jest poddane działaniu rdzy.
  • Opel Astra to jeden z najpopularniejszych samochodów na polskich drogach. Z tego względu dostęp do części zamiennych jest bardzo szeroki. Z łatwością można kupić używaną Astrę w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
  • Ford Fiesta VII, produkowany do 2012 roku, to kolejny warty uwagi samochód miejski do 20 tysięcy złotych. Dobrze utrzymany przez poprzedniego właściciela Ford Fiesta na pewno posłuży kolejnemu użytkownikowi jeszcze przez kilka lat.
  • Toyota Yaris II to model produkowany do 2013 roku. Pomimo tego cechuje się bardzo niską awaryjnością. Ponadto jego silniki są bardzo oszczędne, co jest cenione przez użytkowników.

Droższa półka cenowa

Jeśli jesteś w stanie dołożyć nieco więcej do miejskiego auta, warto zastanowić się nad nowszymi modelami. Na dzień dzisiejszy najtańsze nowe auta z salonu to koszt pomiędzy 30 000 a 40 000 tysięcy złotych. Najtańszymi na rynku są modele marki Dacia. Od 36 900 złotych możemy zakupić samochód Dacia Sandero

Jeśli do jazdy miejskiej interesują nas crossovery, można kupić je w podobnej cenie. Crossover do 40 tysięcy złotych to jak najbardziej możliwa inwestycja!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here