fot. Pexels.com

Czy dziś można kupić samochód w rozsądnej cenie, za gotówkę? Oczywiście! Warto zapoznać się z sytuacją rynku zarówno aut używanych, jak i nowych.

Samochód miejski 

Polskie miasta należą do najbardziej zakorkowanych w Europie. W rankingach przodują Łódź, Kraków, Poznań, Wrocław i Warszawa. Wybierając model, który będzie służył nam w dużym mieście, warto zwrócić uwagę na niewielkie samochody. Ich dużym plusem jest możliwość łatwego znalezienia miejsca parkingowego. Najlepsze samochody miejskie to auta klasy A i B. Dla fanów nieco większych samochodów dobrym rozwiązaniem może być crossover do 40 tysięcy złotych.

Podczas szukania auta idealnie dopasowanego do miejskich warunków trzeba pomyśleć też o zużyciu paliwa. Poruszanie się po mieście ma swoją specyfikę. Ze względu na sygnalizację świetlną i korki często zatrzymujemy auto, zwalniamy i przyspieszamy. To bardzo negatywnie wpływa na ilość spalanego paliwa. Z tego powodu do jazdy po mieście nie warto wybierać sportowych samochodów. Ich wygląd i moc silnika zachęcają do kupna, ale podczas eksploracji w mieście okazują się nieekonomiczne. Warto wybrać auto, które będzie cechowało się spalaniem około 5 litrów na 100 kilometrów.

Kolejną istotną kwestią jest rodzaj skrzyni biegów. W warunkach miejskich o wiele wygodniejsze są samochody ze skrzynią automatyczną. Brak konieczności ciągłej zmiany biegów pozwala na podwyższenie komfortu jazdy. Z tego samego względu warto kupić auto z czujnikiem parkowania i kamerę cofania. To pozwala uniknąć uderzenia w słupki parkingowe lub wysokie krawężniki, co często zdarza się w mieście.

Samochód miejski do 20 tysięcy złotych to jak najbardziej realna perspektywa. Warto rozważyć zarówno zakup pojazdu używanego, jak i auta prosto z salonu. 

fot. Pexels.com

Samochody używane

Samochody marzeń dla przeciętnego Kowalskiego najczęściej można znaleźć w kategorii aut używanych. Rynek samochodów z drugiej ręki w Polsce prężnie się rozwija. Zakup używanego auta może okazać się o wiele bardziej opłacalny niż kupno samochodu z salonu, jeśli zwrócimy uwagę na:

  • koszty eksploatacji. Auto używane w bardzo atrakcyjnej cenie może okazać się drogie w użytkowaniu. Z tego względu przed zakupem warto zapoznać się ze specyfikacją konkretnego modelu. Pomocne są też opinie użytkowników.
  • rocznik pojazdu. Im starsze auto, tym częściej może się psuć. 
  • pochodzenie samochodu. Warto dowiedzieć się, skąd samochód trafił na rynek wtórny. Często zdarza się, że w atrakcyjnych cenach sprzedawane zostają pojazdy po poważnych kolizjach.

Popularnymi samochodami na rynku wtórnym są pojazdy marek takich jak Opel, Toyota i Volkswagen. Jednym z najczęściej spotykanych aut na polskich drogach jest Opel Astra. Ze względu na popularność, łatwo znaleźć części zamienne do tego samochodu i dokonać napraw. W przypadku samochodów marki Toyota ich plusem jest wytrzymałość. 

fot. Pexels.com

Zakup auta z salonu 

Najtańsze nowe auta z salonu można kupić już w cenie około od 30 000 do 40 000 złotych. Z tego wynika, że samochody marzeń dla przeciętnego Kowalskiego nie muszą wcale kosztować fortuny. Najtańszą marką na polskim rynku od kilku lat jest Dacia. Dacia Sandero jest dostępna już w cenie od 36 900 złotych! Tanim autem jest też Mitsubishi Space Star, którego ceny zaczynają się od około 38 000 złotych.

Na dzień dzisiejszy wiele propozycji idealnych do jazdy miejskiej można kupić za 40-45 tysięcy. W tej cenie dostępne są auta takie jak Toyota Aygo, Skoda Fabia i Toyota Yaris.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Współczesne samochody są wyposażone w wiele funkcji, które poprawiają bezpieczeństwo jazdy. Warto zwrócić uwagę na obecność systemów ABS, które zapobiegają blokowaniu się kół w czasie hamowania. Przydatnym rozwiązaniem jest też system, który wykrywa ruch innych aut w martwym polu lusterka. Jest to możliwe dzięki czujnikom ultradźwiękowym. Przy zakupie bezwzględnie należy sprawdzić też sprawność poduszek powietrznych.

Najbezpieczniejsze auta dla rodziny to takie, które są poddawane regularnym przeglądom. Podczas zakupu auta, które ma służyć całej rodzinie, warto pamiętać też o możliwości zamontowania fotelików dla dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here