fot. Pexels.com

Dla wielu osób samodzielne złożenie komputera wydaje się czymś bardzo skomplikowanym i nieprzyjemnym. To nieprawda! Wystarczy poznać kilka wskazówek dotyczących tej czynności.

Czemu warto samodzielnie złożyć komputer?

Jeśli decydujesz się na złożenie komputera samodzielnie, to możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. W jaki sposób? Szukając i porównując ceny konkretnych podzespołów, możesz wybrać najbardziej atrakcyjne cenowo oferty. Składanie komputera pozwoli ci nie tylko na dopasowanie komputera do swoich potrzeb, ale również oszczędność pieniędzy.

Wraz z aspektem finansowym warto omówić również kwestię gwarancji. Dzięki samodzielnemu złożeniu komputera sprawiasz, że jeśli zepsuje się jeden element (na przykład chłodzenie), to nie musisz oddawać do naprawy całego komputera. Otrzymujesz od sklepów gwarancję na każdy element z osobna. 

Dzięki decyzji o samodzielnym złożeniu komputera sam zdecydujesz o parametrach swojego sprzętu. To pozwala na większą elastyczność oraz dobranie każdego z elementów dokładnie do swoich potrzeb.  

fot. Pexels.com

Przygotowania do składania wymarzonego sprzętu

Do złożenia sprzętu komputerowego nie potrzeba wielu narzędzi. Podstawowymi przyrządami będą śrubokręt krzyżakowy oraz śrubokręt płaski. Przydatna może okazać się też pinceta, dzięki której można pracować z najmniejszymi elementami. 

Przed przystąpieniem do skręcania komputera warto uporządkować sobie stanowisko. Dobrym patentem jest przygotowanie osobnych pojemników na różne śrubki i inne drobne elementy, które mogą się nam pogubić. Przed przystąpieniem do skręcania wygospodarujmy kawałek podłogi lub stołu. Tam należy położyć elementy, które będą potrzebne podczas składania komputera. Ważne jest opanowanie, porządek i metodyczność. Dzięki temu nic nie zostanie zgubione.

Jeśli składamy komputer zimą, warto pamiętać o tym, że podzespoły muszą być w temperaturze pokojowej. Powinniśmy pozwolić im naturalnie się ogrzać i odparować wilgoć. Inaczej wilgoć może osiąść we wnętrzu składanego przez nas komputera.

Montaż komputera nie jest skomplikowanym procesem i przy dobrej organizacji pracy trwa około dwóch godzin. Należy rozpocząć od zamontowania płyty głównej oraz leżącej na niej podzespołów, takich jak procesor i kości pamięci. Później należy zamontować płytę główną w obudowie i dodać chłodzenie. Następne kroki zależą już od podzespołów i obudowy, którą wybraliśmy. 

fot. Pexels.com

Czy warto inwestować w laptop gamingowy?

Pasjonaci gier komputerowych często stają przed trudnym wyborem: laptop czy stacjonarka? Na korzyść komputerów stacjonarnych przemawia właśnie możliwość samodzielnego złożenia sprzętu. Gracze bardzo cenią sobie swobodę i możliwość dobrania jak najlepszych podzespołów. 

Z drugiej strony należy pamiętać, że komputer stacjonarny zajmuje o wiele więcej przestrzeni. W przeciwieństwie do laptopów nie jest też mobilny. Z tego względu nie można go używać poza domem. Dlatego fani gier komputerowych czasem skłaniają się ku laptopom. 

Laptop gamingowy do 5 tysięcy złotych jest w zasięgu ręki wielu osób. O czym należy pamiętać, gdy wybieramy taki sprzęt?

  • karta graficzna powinna być w stanie udźwignąć grafikę najnowszych gier,
  • pamięć RAM musi mieć minimum 4 GB,
  • procesor w laptopach gamingowych powinien być minimum czterordzeniowy,
  • dysk SSD jest bardziej funkcjonalny niż dysk HDD i pozwala na płynność akcji na ekranie.

Warto zwrócić też uwagę na jakość i rozmiar ekranu. Laptopy gamingowe powinny wyświetlać obraz wysokiej jakości na ekranie o minimalnym rozmiarze 15 cali. Większość graczy preferuje te siedemnastocalowe.

Alternatywy gotowe laptopy

A co z osobami, które szukają odpowiedniego sprzętu do pracy i rozrywki? Świetną alternatywą dla nich są niewielkie, lekkie laptopy, zwane ultrabookami. To doskonała propozycja nawet dla najbardziej zabieganych osób. Laptopy tego typu ważą mniej niż dwa kilogramy, są cienkie i mieszczą się w każdym plecaku lub większej torbie. Przy tym najlepsze ultrabooki cechują się bardzo dużą wydajnością i długim czasem pracy bez ładowania.

Równie dobrym rozwiązaniem dla zabieganych jest tablet zamiast notebooka. Taki sprzęt pozwala na pracę i rozrywkę nawet podczas podróży. Na korzyść tabletów przemawia też ich niska cena.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here