Wciąż jeszcze zdrowa żywność kojarzy się z czymś jałowym, bez smaku, a hasło „zdrowe odżywianie” sprawia, że myślimy o wszystkich rzeczach, które lubimy, a których nie powinniśmy jeść… Na szczęście są to mylne skojarzenia. Jest mnóstwo sposobów, żeby gotować tak, aby było i zdrowo, i pysznie.
Zamienniki niezdrowych dodatków
Jedną z rzeczy często używanych podczas gotowania, które możemy ograniczyć (a nawet całkowicie zrezygnować) dla naszego zdrowia, jest sól. Jej nadużywanie stanowi jedną z przyczyn nadciśnienia tętniczego. A istnieje przecież tyle znacznie lepszych, bardziej wyrazistych przypraw! Najlepiej porzućmy sól i zaprzyjaźnij się na przykład z papryką (zarówno słodką, jak i ostrą), pieprzem, czosnkiem, sokiem z cytryny, kurkumą, imbirem lub ziołami takimi jak: oregano, bazylia, tymianek, szałwia, pietruszka, kolendra.
Warto pomyśleć także o ograniczeniu białego cukru – jest on nie tylko kaloryczny, ale także bardzo mocno przetworzony i oczyszczony, a takie produkty negatywnie wpływają na nasz organizm. Herbatę czy deser zamiast cukrem możemy osłodzić czymś, co oprócz słodkiego smaku ma także wiele składników odżywczych, jak chociażby miodem, ksylitolem, syropem klonowym albo daktylami. Ten trik przyda się, szczególnie kiedy chcemy schudnąć zimą, czyli podczas sezonu, w którym często pije się ciepłe napoje.
Mamy także tendencję do używania śmietany i majonezu podczas gotowania. Czy te produkty da się jakoś zastąpić? Oczywiście! Zamiast nich sięgnij po gęsty jogurt naturalny. Efekt będzie ten sam, a nasze danie o wiele zdrowsze.
Unikaj smażenia
Smażenie zostało głęboko zakorzenione w naszych nawykach oraz w polskiej kuchni. Niestety, ze wszystkich możliwości przygotowywania posiłków na ciepło, ten jest najbardziej niezdrowy. Przetestuj, jak smakują twoje ulubione dania przygotowane na przykład gotowane na parze, duszone lub pieczone. Tłuszcz, którego używamy do smażenia, nie tylko zawiera niepotrzebne kalorie, ale także pozbawia wielu produktów ich składników odżywczych.
Jeśli jednak mimo wszystko zdecydujemy się na smażenie, możemy sięgnąć po dobre tłuszcze, co też poprawi jakość naszych dań. Najlepiej używać w tym celu oliwy z oliwek, masła klarowanego, oleju kokosowego lub rzepakowego.
Pieczywo pełnoziarniste
Niestety, białe pieczywo nie wpływa dobrze na nasze zdrowie czy sylwetkę – nie bez powodu jest ono zabronione chociażby podczas diety SIRT i odradzane przez dietetyków. Produkty pełnoziarniste i razowe są co prawda nieco droższe niż ich pszenne odpowiedniki, warto jednak potraktować ten dodatkowy wydatek jako inwestycję we własne zdrowie.
Wśród artykułów pełnoziarnistych panuje bardzo szeroki wybór. Jeśli więc na przykład nigdy nie lubiliśmy pewnego rodzaju zdrowego chleba czy bułek, spróbujmy czegoś odrobinę innego. Każdy na pewno znajdzie wśród tych produktów coś dla siebie.
Dozwolone przekąski
To, że chcemy jeść zdrowo, nie oznacza, że musimy od razu trzymać się ścisłych diet i jeść posiłki tylko o określonych porach. Każdy ma czasami ochotę na przekąskę i warto wiedzieć, że wcale nie musimy się przed tym powstrzymywać!
Zwróćmy jednak uwagę na to, co podjadamy w ciągu dnia. Jeśli są to chipsy, paluszki czy słodycze, to może lepiej zrezygnować z tych wyborów. Zamiast tego możemy postawić na przykład na:
– owoce (świeże lub suszone)
– batony musli (najzdrowsze będą przygotowane samodzielnie w domu)
– owsiankę z owocami i bakaliami
– świeże warzywa z hummusem
– orzeszki.
Płynne zdrowie
Warzywa są bardzo ważne w codziennej diecie. Szczególnie jeśli chcemy prowadzić ją w sposób zdrowy. Jeżeli do tej pory było nam z nimi nie po drodze, jest sposób, aby się przekonać: koktajle! Płynna mieszanka warzyw ze słodkimi owocami sprawi, że wypijemy ze smakiem nawet najbardziej znienawidzone przez nas rośliny. Do koktajli nadają się między innymi jarmuż, szpinak, brukselka, pietruszka. W tej formie smakują one zupełnie inaczej.
Od czasu do czasu możemy sięgnąć także po nalewki na trawienie, aby wspomóc nasz metabolizm.