Wspinaczka

Wspinaczka sportowa należy do ekstremalnych sportów, które wymagają odpowiedniego przygotowania i sprzętu. Dzięki temu możecie przeżyć niezwykłą przygodę w dowolnym miejscu, które jest do tego odpowiednie. Jeśli interesuje was wspinaczka sportowa, prawdopodobnie chcecie zacząć od zakupu tylko tego niezbędnego sprzętu, który będzie wystarczający, aby zapewnić wam bezpieczeństwo podczas wspinaczki. Jeżeli poszukujecie takiej listy, to świetnie trafiliście! Poniżej znajdziecie niezbędne akcesoria wspinaczki sportowej, które umożliwią wam realizację waszego hobby.

Buty wspinaczkowe

Takie buty bardzo odbiegają od standardowych butów sportowych, ponieważ ich budowa i sposób wykonania jest dokładnie przemyślany, aby wygodnie wspinać się po stromych ścianach, bez ryzyka poślizgnięcia się. Posiadają gumę zasłaniającą palce, to podstawa, ponieważ podczas wchodzenia na wysokości opieramy się głównie na przedniej części naszej stopy. Oczywiście bardzo istotna jest wygoda, gdy buty nas uwierają bądź powodują jakiś dyskomfort może to wiązać się z tym, że nie dokończymy naszej wspinaczki, a co gorsza narazimy się na kontuzję.

Zwróćcie uwagę na profilowanie butów oraz ich przeznaczenie, zainwestujcie też w więcej niż jedną parę w zależności od trudności ściany, na którą będziecie się wspinać i pory roku. Zimą oprócz dobrej gumy potrzebować będziecie też kolców, które utrzymają was na lodzie.

Jeśli macie już odpowiednią linę wspinaczkową, potrzebujecie uprzęży bezpieczeństwa, aby ją do was przywiązać. Wszystkie uprzęże mają dwa przednie punkty wiązania, w których wspinacz może nawlec linę i związać ją – jeden w talii, a drugi w pętlach udowych.

Podobnie jak w przypadku lin wspinaczkowych, przy wyborze odpowiedniej uprzęży należy wziąć pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo. Sprawdźcie dokładnie opinie zamawiając uprząż i zapytajcie o parametry, które są bardzo ważne, aby zadbać o wasz komfort wspinaczki i pewność, że nic złego się nie stanie.

Drugą kwestią powinien być komfort – najlepiej byłoby, gdyby szelki były wbudowane w odzież, aby zapewnić pełny zakres ruchu: bardzo szeroka taśma, wentylacja i odprowadzanie wilgoci, to tylko niektóre z funkcji zapewniających komfort, których należy szukać.

Kask

Kolejny niezbędny element sprzętu wspinaczkowego, kask wspinaczkowy, który służy kilku celom.

Jeśli uprawiacie jakąś formę wspinaczki skałkowej na świeżym powietrzu, takiej jak wspinaczka górska czy wspinaczka sportowa, kask wspinaczkowy został zaprojektowany tak, aby chronić głowę przed spadającymi kamieniami i gruzem.

Niektóre (choć nie wszystkie) kaski wspinaczkowe są również zaprojektowane jako ochrona w przypadku upadku. Jeśli jednak wspinacie się w pomieszczeniach, generalnie nie potrzebujecie go, ponieważ często takie miejsca posiadają piankowe podłogi, które sprawiają, że upadek jest bezbolesny.

Kask powinien dobrze przylegać i przylegać płasko do głowy, ale nie powinien być zbyt ciasny!

Kreda

Ważne jest, aby podczas wspinaczki mieć ze sobą kredę, ponieważ przyczepność jest niezwykle ważnym aspektem, by bezpiecznie się wspinać.

Kreda drastycznie poprawia przyczepność do skały, wchłaniając pot i inne formy wilgoci z dłoni i skóry. To nie tylko zwiększa tarcie, ale także zapobiega otarciom. Większość form kredy wspinaczkowej wykonana jest z węglanu magnezu – tego samego związku, którego używają gimnastycy i ciężarowcy do poprawy przyczepności na sztangach lub hantlach.

Aby zmniejszyć wpływ na środowisko, dobrą praktyką jest używanie kredy w kolorze skały, po której się wspinasz. Jeśli wspinasz się w hali, potrzebujesz worka na kredę, który zmniejsza rozpraszanie pyłu.

Karabinki

Karabinek, to mocny, lekki pierścień służący do łączenia liny wspinaczkowej z innymi elementami zabezpieczenia wspinaczkowego, takimi jak nakrętki, śruby i urządzenia krzywkowe.

Zwykle jest wykonany z połączenia stali i tworzywa sztucznego i zawiera otwory, które umożliwiają przejście liny wspinaczkowej. Co więcej, można go przymocować do odzieży, sprzętu i innych materiałów, aby umożliwić wspinaczom poruszanie się w górę iw dół ściany.

Pierwszym karabińczykiem, którego użyje początkujący wspinacz, jest karabinek z blokadą, który jest przeznaczony do użytku z przyrządem asekuracyjnym.

Ekspresy

Ekspres, nazywany czasem przedłużaczem, to przydatny element wyposażenia do wspinaczki skałkowej. Ekspresy, składające się z dwóch karabinków połączonych tekstylnym pasem, są używane przez alpinistów, aby umożliwić swobodne przechodzenie liny wspinaczkowej przez kotwy śrubowe lub inne zabezpieczenia. Jednak, podobnie jak w przypadku innych rodzajów sprzętu do wspinaczki skałkowej, cel ekspresu różni się w zależności od rodzaju wspinaczki.

Zanim wyruszycie w góry upewnijcie się, że posiadacie te wszystkie niezbędne i podstawowe elementy do bezpieczniej wspinaczki. Oczywiście nie zapomnijcie o wygodnym ubiorze najlepiej wykonanego z trwałego materiału, który szybko nie porwie się na nierównościach skał, a przy okazji nie spowoduje żadnego dyskomfortu lub ograniczenia możliwości ruchowych, które są tak niezbędne podczas wspinaczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here