fot. Pexels.com

Wokół sieci 5G narosło niesamowicie wiele mitów i przesądów. Niektórzy uważają, że jest bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia, na miarę promieniowania radioaktywnych pierwiastków; inni twierdzą, że dzięki niej kosmici próbują przejąć nad nami władzę. W różnych zakątkach internetu możemy spotkać się z innymi teoriami. Postanowiliśmy się przyjrzeć, jak to faktycznie jest z tym 5G i skąd się wzięły wszystkie mity?

Można odnieść wrażenie, że Polki i Polacy są wielkimi fanami teorii spiskowych. W internecie można odnaleźć wiele grup, for lub stron poświęconych różnym, mniej i bardziej niebezpiecznym teoriom. Prym wiodą w niej antyszczepionkowcy, twierdzący, że szczepionki są szkodliwe, mogą wywoływać raka oraz za ich pomocą do naszych organizmów dostają się chipy, które przejmują kontrolę nad naszym mózgiem. Druga, równie wielka grupa to płaskoziemcy. Święcie przekonani, że Ziemia jest płaska, lądowanie na księżycu było sfingowane, a loty w kosmos to oszustwo. Aż trudno uwierzyć, że tak wiele osób wierzy w nieprawdziwe rzeczy i jest absolutnie ślepa na jakiekolwiek argumenty.

Nie dziwi więc, że wraz z pojawieniem się nowej generacji internetu. Powstała grupa osób, która dopatruje się skutków ubocznych i szkodliwości sieci 5G. Nowości często wywołują u nas obawy. Podsycane przez różnej maści “ekspertów”, którzy nigdy nie zajmowali się na poważnie daną dziedziną. Snują teorie na podstawie własnych doświadczeń i zasłyszanych historii. Łączność 5G to nowe pole do popisu dla wszystkich, którzy wierzą, że nasz świat zamieszkiwany jest przez istoty pozaziemskie, a iluminaci, czy inne grupy o niewiarygodnych wpływach, chcą przejąć władzę nad światem. 

fot. Pexels.com

Skąd się biorą teorie spiskowe?

Wszelkie teorie spiskowe swój początek mają zawsze dokładnie z tego samego powodu – niezrozumienia i obawy przed nowym, tym co nieznane. Wszystkie nowe technologie na samym początku budziły lęk. Weźmy na przykład radio – tuż po I Wojnie Światowej. W starych gazetach można znaleźć archiwalne wpisy o tym, że chłopi masowo zrywali kable. Ponieważ byli przekonani, że fale radiowe wpływają na jakość plonów. Powstawały całe ruchy, które burzyły słupy telegraficzne, wybudowane na wsi.

Pierwotnie zakładano, że wynikiem powstawanie teorii spiskowych i wszelkiego rodzaju przesądów. PRzede wszystkim wiąże się brakiem do rzetelnej edukacji i zdobywania informacji o świecie. Jednak popularyzacja internetu sprawiła, że wszyscy zrozumieliśmy, w jakim jesteśmy błędzie. Obecnie niemal każdy i każda z nas ma nieskrępowany dostęp do sieci, a w związku z tym dostęp do wiedzy i informacji. Niestety ilość grup zrzeszających fanów teorii spiskowych jest dobitnym przykładem, że nie o to w tym chodzi, jak chociażby o szkodliwości 5G.

Obecnie najbardziej niebezpieczne są znane osoby, autorytety, które powielają nieprawdziwe historie. W końcu co innego, kiedy celebryci mówią w swoich mediach społecznościowych o zaletach iPhone’a, a co innego, kiedy twierdzą, że pandemia nie istnieje albo szkodliwość 5G jest bardzo wysoka. 

fot. Pexels.com

5G – o co tak naprawdę chodzi?

Skąd w ogóle przekonanie, że sieć internetowa może szkodzić ludziom? Prawda jest taka, że do tego wystarczy plotka, która zostanie powtórzona przez odpowiednie wiele osób. Ci, którzy nie znają się na nowej technologii. Często są skłonni uwierzyć, że kolejne generacje nowych produktów elektronicznych mogą być dla nas szkodliwe. Zwłaszcza starsze osoby, które nie znają się na nowych technologiach, mogą dać się złapać na nieprawdziwe informacje.

Według najnowszych danych – sieć 5G w Polsce nie jest szkodliwa dla człowieka, nie stwarza dla niego najmniejszego niebezpieczeństwa. Co więcej, według najnowszych badań ten typ promieniowania nawet nie przechodzi przez ludzką skórę. Szacuje się, że znacznie bardziej niebezpieczna dla ludzi jest kuchenka mikrofalowa, która emituje fale do podgrzewania produktów.

Edukuj, nie wyśmiewaj

Ostatnio popularnym określeniem na osoby wierzące w teorie spiskowe jest “foliarz”. Nazwa ta pochodzi od czapeczki z folii aluminiowej, którą najczęściej noszą youtuberzy, rozpowszechniając nieprawdziwe informacje. Zamiast ich wyśmiewać – starajcie się edukować. Pamiętajmy, że naczej nie zmienimy niczyjej świadomości. A kiedy już to zrobimy, możemy udać się na zakupy, ponieważ niemal każdy smartfon do 3000 złotych posiada wbudowaną sieć 5G. Nie zwlekaj, ciesz się szybkim internetem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here