fot. Pexels.com

Tablet zamiast notebooka? Dla wielu osób z pewnością brzmi to absurdalnie. Jednak we współczesnym świecie wiele jest możliwe!

Tablet zamiast laptopa?

Główną zaletą tabletów jest ich mobilność. Z łatwością można przenosić taki sprzęt nawet w niewielkiej torebce. Współczesne tablety z powodzeniem mogą obsługiwać skomplikowane programy, jednocześnie nie zajmując dużo miejsca. To doskonały wybór dla osób, które żyją w biegu. Z tabletu z łatwością można korzystać w transporcie zbiorowym, kawiarni albo bibliotece.

Na takim sprzęcie można z powodzeniem używać programów do edycji tekstu, arkuszów kalkulacyjnych i planszy do rysowania. Tablety umożliwiają nawet renderowanie filmów i montaż. Z tego względu to doskonałe narzędzie do pracy dla osób zajmujących się między innymi grafiką i pracą z obrazem lub filmem. Ponadto ogromnym plusem tabletów jest wytrzymałość baterii. Niektóre modele mogą utrzymywać dobry poziom naładowania przez cały dzień.

Kolejną istotną kwestią jest cena. Zakup tabletu zamiast notebooka pozwala na sporą oszczędność. Ceny tabletów wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, ale dobry sprzęt można zakupić już za 500 lub 600 zł.Droższe modele najczęściej są wybierane przez profesjonalistów, na przykład grafików tworzących w digitalu. 

fot. Pexels.com

Gadżety ułatwiające pracę na laptopie

Jeśli zdecydujemy się na pracę za pośrednictwem tabletu, warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych akcesoriów:

  • rysik do tabletu. Pozwala na precyzyjniejsze ruchy, na przykład podczas rysowania na ekranie. Ponadto pisanie za pomocą rysika jest zbliżone do pisania w sposób ręczny. Studenci często wykorzystują tablety z rysikiem do swoich notatek.
  • klawiatura do tabletu. To rozwiązanie dla osób, które zamierzają wykorzystywać tablet do tworzenia dokumentów tekstowych. Klawiatury do tabletów są zwykle wbudowane w elegancką obudowę i łączy się je z tabletem poprzez USB
  • ładowarka indukcyjna. Jeśli nasz sprzęt ma opcję ładowania indukcyjnego, to zaopatrzenie się w taką ładowarkę pozwala na uwolnienie się od niepotrzebnych kabli. 

Inne alternatywy dla zabieganych

Równie dobrą alternatywą dla klasycznego sprzętu może być ultrabook. To laptopy o wadze poniżej dwóch kilogramów, które są cienkie i doskonale nadają się do pracy poza domem. Zostały stworzone z myślą o konsumentach, którzy mają bardzo zabiegany tryb życia. Ponadto pomimo niewielkich rozmiarów wiele modeli cechuje się wysokim poziomem wydajności. Cechą charakterystyczną ultrabooków jest też długi czas pracy bez konieczności ładowania. Laptopy tego typu mogą wytrzymać nawet od 6 do 9 godzin bez konieczności podłączania.

Najlepsze ultrabooki to między innymi Huawei MateBook D 14″ i Apple Macbook Air 13 13,3″. Te modele można zakupić w cenie oscylującej wokół trzech do czterech tysięcy złotych. Oba są bardzo lekkie (ultrabook marki Huawei waży zaledwie 1,45 kilograma). Świetnie nadają się do pracy w biegu.

Ultrabooki sprawdzają się u pracowników biurowych i studentów, ale ze względu na wysoką cenę nie każdy może sobie na nie pozwolić. Dla osób z ograniczonym budżetem o wiele lepszym rozwiązaniem będzie tablet zamiast notebooka lub ultrabooka.

fot. Pexels.com

A co jeśli potrzebuje mocniejszego sprzętu?

Tablety i ultrabooki to świetne rozwiązanie dla osób, na których tryb życia wymusza konieczność częstego przemieszczania się. Nie wszyscy będą jednak zadowoleni z takiego rozwiązania. Niektóre osoby potrzebują większej mocy sprzętu. Dotyczy to zarówno graczy, jak i osób potrzebujących laptopa lub komputera do bardziej skomplikowanej pracy.

Dla niektórych odpowiedź na pytanie “laptop czy stacjonarka?” nie jest proste. Wiąże się z rozpatrzeniem pewnych wątpliwości. Po pierwsze, na korzyść komputerów stacjonarnych przemawia ich ergonomia. Są też o wiele łatwiejsze w dostosowaniu pod swoje potrzeby. Popularną praktyką jest samodzielne składanie komputera, które pozwala na dopasowanie sprzętu do własnych potrzeb. Komputer stacjonarny wygrywa z laptopami i mniejszymi sprzętami również dzięki wysokiej wydajności.

Laptopy za to są o wiele wygodniejsze, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią. W małym mieszkaniu lub kawalerce duże biurko z komputerem, ekranem i licznymi kablami jest przytłaczające. Współczesne laptopy pomimo swoich ograniczeń mogą być naprawdę godną alternatywą. Bardzo dobry laptop gamingowy do 5 tysięcy złotych to już nie fantazja, a bardzo łatwe do spełnienia marzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here