Zadbany trawnik to wizytówka każdego zadbanego ogrodu. Warto poznać kilka cennych wskazówek, które pozwolą na uzyskanie najlepszych efektów.
Zadbaj o ogród po zimie!
Gdy przygotowujemy ogród na wiosnę, staramy się doprowadzić wszystkie rośliny do jak najlepszego stanu. Zdejmujemy zimowe zabezpieczenia, odkrywając piękne krzewy owocowe. Przekopujemy glebę, aby przydomowa rabatka mogła przyjąć nowe nasiona. Nawozimy ziemię, na przykład wykorzystując naturalny obornik. Dzięki takim zabiegom ogród może szybko zacząć znów tętnić życiem.
Podczas przygotowań nie można zapominać o trawniku. Powszechnie wiadomo, że zadbany trawnik to prawdziwa wizytówka każdego ogrodu! Z tego względu po zimie, gdy tylko temperatura podniesie się powyżej zera, warto oczyścić go z pozostałości po zimie.Warto pozbyć się przy pomocy grabi wszystkich zanieczyszczeń i gałązek.
Następnie trzeba wygrabić też zeschnięte źdźbła trawy. Po zimie warto też wykonać dwa ważne zabiegi, czyli wertykulację i aerację. Ta pierwsza polega na nacięciu darni w pionowy sposób na głębokość 3 do 5 centymetrów. Można to zrobić za pomocą specjalnych grabi. Taki zabieg pozwala na pozbycie się obumarłych części trawy i mchu. Dzięki temu trawa jest pobudzona do wzrostu.
Aeracja polega na napowietrzaniu trawnika. Trzeba głęboko nakłuć ziemię za pomocą wideł lub aeratora. Przed wykonaniem aeracji trawnik powinien być przycięty na około 3 centymetry i podlany. Dzięki głębokim nakłuciom zwiększa się dopływ powietrza do korzeni. Zmienia się też struktura gleby.
Wertykulację należy wykonywać podczas wiosennych porządków oraz jesienią, po ostatnim koszeniu. Natomiast zabieg areakcji należy wykonywać wczesną wiosną i późnym latem. Dzięki tym zabiegom można uzyskać gęstą i wyrównaną murawę. Regularne dbanie o trawnik sprzyja zarówno wzrostowi trawy, jak i pięknemu wyglądowi.

Jak przycinać trawnik?
Poprawne przycięcie trawnika jest uzależnione od panującej pory roku. Wiosną trawnik należy przyciąć na wysokość trzech centymetrów. Dzięki temu można zapewnić trawie lepsze nasłonecznienie. Natomiast letnią porą warto dać trawnikowi urosnąć do 5 centymetrów. Dzięki temu trawa jest mniej wrażliwa na upały i nie uschnie. Jesienią również warto utrzymywać wysokość pięciu centymetrów. Dopiero przy ostatnim koszeniu, które warto wykonać w październiku, należy znów przystrzyc trawę na trzy centymetry. Po ostatnim jesiennym koszeniu warto oczyścić trawnik.
Co ważne, koszenie na zbyt niski poziom jest szkodliwe dla trawnika. Jeśli chcemy cieszyć się zadbaną murawą, nie warto kosić jej na wysokość niższą niż trzy centymetry. W czasie sezonu trawę należy kosić z częstotliwością odpowiadającą naturalnemu tempu wzrostu. Latem najczęściej taka konieczność pojawia się raz na tydzień lub dwa tygodnie.
Podlewanie trawnika
Kolejnym bardzo ważnym zabiegiem jest regularne podlewanie trawnika. Trawę najlepiej podlewać późnym wieczorem lub rano. Dzięki temu można uniknąć odparowania wody do powietrza i wysuszeniu trawy.
W okresie letnich upałów należy podlewać trawnik mniej więcej co dwa dni. Nie powinniśmy dopuszczać do pierwszych oznak wysuszenia, które objawiają się szarymi przebarwieniami na źdźbłach.Nie powinno się też dopuszczać do zbytniego nawadniania, bo to może prowadzić do grzybienia trawy.
Dobrym sposobem na osiągnięcie złotego środka przy podlewaniu trawnika jest zaopatrzenie się w dobry system nawadniający.
Poza podlewaniem, ważnym aspektem dbania o trawnik jest też odżywianie trawy. Wiosną najlepiej zastosować nawóz bogaty w azot, która będzie stymulował wzrost. Jeśli chodzi o wybór nawozu na lato, warto dobrać go do potrzeb gleby, na której wysiany jest trawnik. Natomiast przed zimą dobrze jest wspomóc trawnik nawozem bogatym w potas i fosfor.

Pozbądź się chwastów!
Chwasty są bardzo irytującym przeciwnikiem. Pojawiają się niemalże znikąd! Walkę z chwastami najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną. To ograniczy możliwości chwastów do stworzenia systemu korzeni pod naszym trawnikiem. Dzięki dobrej pielęgnacji trawnika można uniknąć problemów z chwastami. Zdrowa, gęsta murawa ogranicza możliwości wzrostu nasionom chwastów.