fot. Pexels.com

Wynajem samochodu to dla ciebie nowość i stresujesz się, czy przy całym procesie nie pominiesz czegoś ważnego? Bez obaw. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, kiedy podpisujemy umowę najmu samochodu.

1. Niezbędne elementy umowy

Warto o nich pamiętać. Co prawda obowiązek odpowiedniego udokumentowania wypożyczaniu samochodu należy nie do nas, a do właściciela. Mimo to nie zaszkodzi trzymać ręki na pulsie lub przynajmniej po prostu wiedzieć, czego można się spodziewać.

Umowa powinna zawierać określenie stron, czyli wskazywać wynajmującego i najemcę. Dane stron muszą być zgodne z dokumentami tożsamości, którymi się legitymujemy. Warto wiedzieć, że z niektórych wypożyczalni można korzystać od 18. roku życia, z innych zaś – od 21.

Kolejny ważny element to treść, czyli oświadczenie woli. Ta część szczegółowo opisuje przedmiot najmu oraz warunki umowy. Dokument kończy podpisanie przez obie strony.

W umowie powinna znaleźć się także informacja o odstąpieniu od niej. Zawarte niech będą tam: termin wypowiedzenia, ewentualne kary finansowe. 

fot. Pexels.com

2. Zabezpieczenie przed wypadkiem

Stłuczka autem z wypożyczalni nie jest sytuacją, o której ktokolwiek chciałby myśleć, że się w niej znajdzie. Niestety, wypadki chodzą po ludziach i może się to przytrafić. Z tego względu najlepiej będzie, jeśli w umowie zawarte będą poniższe informacje, które w jasny sposób określą potencjalne konsekwencje takiej czy innej kryzysowej sytuacji.

– Data – czyli po prostu od kiedy do kiedy obowiązuje umowa i w jakim terminie jesteśmy zobowiązani oddać pojazd w ręce wynajmującego

– Szczegółowy opis podmiotu najmu – w umowie powinny być zawarte marka i model samochodu, rok produkcji, numer rejestracyjny i pojemność skokowa silnika. Można sporządzić także załącznik do umowy, w którym wymienione zostaną szczegółowe informacje, takie jak wyposażenie czy numery i rodzaje płynów eksploatacyjnych.

– Wysokość oraz termin zapłaty

– Wykaz dokumentów i przedmiotów przekazywanych najemcy razem z pojazdem

3. Uwaga na opłaty

Przed podpisaniem umowy należy zadać sobie pytanie – co z opłatami eksploatacyjnymi? Jeśli właściciel auta chce, abyśmy po korzystaniu z jego własności ponieśli koszty na przykład zużycia oleju silnikowego czy płynu chłodniczego, informację o tym powinien zawrzeć w umowie. 

fot. Pexels.com

4. Obejrzyj pojazd

W przypadku korzystania z aplikacji carsharingowych sytuacja jest prosta – prawidłowy stan auta można udowodnić zdjęciem. W tym przypadku jednak warto przypatrzeć się uważnie samochodowi jeszcze zanim go wynajmiemy.

Jeśli przez naszym wypożyczeniem auto zawiera na przykład zarysowania na karoserii, wady techniczne, informacja o tym powinna znaleźć się w umowie. Dopilnowanie tego może okazać się błahostką, a może też być sprytnym uniknięciem potencjalnego problemu.

5. Twoje obowiązki

Oczywiście, nie wszystko jest jedynie po stronie wynajmującego, my, jako najemcy, też mamy swoje zobowiązania.

Przede wszystkim przy podpisywaniu umowy należy pamiętać o dowodzie osobistym oraz prawie jazdy. Bez tego niemożliwe będzie uzupełnienie i podpisanie umowy.

Dobrze jest wcześniej dowiedzieć się jak najwięcej o „naszym” samochodzie (nieraz stoimy przed dużym wyborem modeli i marek przy chociażby wypożyczeniu auta na lotnisku). Posiadając taką wiedzę i będąc świadomymi klientami, nie tylko czeka nas łatwiejsza i przyjemniejsza jazda. Oszczędzimy również czasu na pytania, na które odpowiedzi moglibyśmy w kilka sekund znaleźć sami.

Pamiętajmy, że przede wszystkim jesteśmy zobligowani do oddania samochodu w takim stanie, w jakim go zastaliśmy. Mowa tutaj oczywiście głównie o stanie technicznym, ale nie tylko. To samo tyczy się benzyny oraz stanu czystości. Wypożyczając auto, powinniśmy otrzymać je czyste i zatankowane do pełna i takie też należy je zwrócić.

W przypadku otrzymania mandatu za przekroczenie prędkości, wystawionego na podstawie zdjęcia fotoradaru, to oczywiście my, a nie wynajmujący, będziemy musieli za niego zapłacić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here