fot. Pexels.com

Jakie urządzenie będzie najlepsze do użytku w domowym biurze? Wszystko zależy od celów, do których będziemy potrzebować komputera.

Dlaczego warto inwestować w wielofunkcyjność?

Urządzenia wielofunkcyjne do domowego biura mogą okazać się rozwiązaniem o wiele lepszym od kupna kilku urządzeń. Wielką zaletą urządzeń wielofunkcyjnych jest fakt, że nie zajmują dużo miejsca. Zamiast trzech osobnych przedmiotów, kupujemy jeden, który nie będzie zajmował tak dużo miejsca. Poza tym współczesne urządzenia wielofunkcyjne w niczym nie ustępują pojedynczym urządzeniom. 

Laptop vs komputer stacjonarny

Nad kwestią wielofunkcyjności warto zastanowić się już na etapie wyboru głównego urządzenia, które będzie służyło nam do pracy. Jeśli zapytacie, czy w celu korzystania z urządzenia wielofunkcyjnego lepiej wybrać laptop czy pecet, odpowiedź wydaje się oczywista. Komputer stacjonarny jest bardziej uniwersalny niż typowy laptop. Można na nim z powodzeniem zarówno pracować, jak i oddawać się rozrywkom. Poza tym komputer stacjonarny pozwala nam na samodzielną wymianę podzespołów. Dzięki temu można dopasować go konkretnie do swoich własnych potrzeb.

W przypadku laptopa dużą rolę gra jego oryginalne przeznaczenie. Gamingowy laptop sprawdzi się do gier lub oglądania filmów, ale będzie za ciężki do noszenia w torbie. Natomiast idealny laptop do pracy za 2000 złotych raczej nie pozwoli nam na korzystanie z wysokiej jakości rozrywki po godzinach. Taki sprzęt jest po prostu zbyt ograniczony technicznie, aby pozwolić nam na przykład na oglądanie filmów w bardzo wysokiej jakości. 

Natomiast nie ma to większego znaczenia w kontekście domowego biura. Jeśli nie zależy nam na tym, aby sprzęt służył zarówno pracy, jak i rozrywce, decyzja należy do nas. Pecet sprawdzi się u osób, które pracują tylko z domu. Natomiast laptop do pracy to wybór dla tych, którzy zabierają ze sobą pracę “w teren”.

fot. Pexels.com

Najlepsze urządzenia wielofunkcyjne

Ciekawym urządzeniem wielofunkcyjnym do domowego biura jest tablet. Można z niego korzystać zarówno w domowym biurze, jak i poza domem. W domu świetnie sprawdzi się na przykład do przeglądania wykresów i tabel. Natomiast w samochodzie może zastąpić GPS. Warto rzucić okiem na przegląd najlepszych tabletów do nawigacji GPS. Innym idealnym urządzeniem wielofunkcyjnym do domowego biura jest drukarka z funkcją skanowania i kserokopiarki. Dzięki takiemu urządzeniu można poradzić sobie dosłownie z każdą pracą związaną z dokumentacją.

Przy wyborze urządzenia wielofunkcyjnego należy zwrócić uwagę na jego jakość. Parametry takiego sprzętu powinny być równie dobre, co pojedynczych urządzeń.

Jak zorganizować przestrzeń w domowym biurze?

Domowe biuro warto urządzić w komfortowym stylu. Warto oddzielić je od reszty mieszkania. Można to zrobić, organizując kącik pracy w najcichszym miejscu mieszkania albo odgradzając się od pokoju dziennego, na przykład regałem. 

 Bardzo ważna jest zasada ergonomii pracy. Według tej zasady pozycja człowieka przy biurku powinna spełniać następujące założenia:

  • przy położeniu dłoni na klawiaturze zgięcie w łokciu powinno tworzyć kąt 90 stopni;
  • stopy powinny móc swobodnie opierać się o ziemię;
  • nogi zgięte w kolanach powinny tworzyć kąt prosty,
  • lampa biurowa powinna znajdować się w odległości 35-50 centymetrów od blatu i oświetlać miejsce pracy.

Dzięki spełnieniu tych zasad praca przy biurku staje się bardziej komfortowa i zdrowa dla ludzkiej sylwetki. Warto też pamiętać o odpowiedniej odległości oczu od ekranu komputera. Optymalnie powinna wynosić 60-70 centymetrów. Biurko należy ustawić przodem lub bokiem do okna, tak żeby światło słoneczne nie padało na monitor.

Biuro warto ożywić roślinami. To nie tylko dobra ozdoba, ale też możliwość odświeżenia powietrza zapachem kwiatów. Warto też pomyśleć o kolorystyce domowego biura. Udowodniono, że kolor zielony może pozytywnie wpływać na poziom koncentracji i pracę koncepcyjną. Warto też postawić na biel, która pozwala uspokoić się i skoncentrować. Należy unikać natomiast czerni i czerwieni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here