To decyzja, przed którą staje wiele osób chcących zmienić swoje nawyki żywieniowe: dla figury lub dla zdrowia. Czy zrobić to samemu, czy może z pomocą specjalisty? Przedstawiamy argumenty, które przedstawiają, dlaczego warto udać się do dietetyka.
Usługi dietetyka, czyli indywidualne podejście
W internecie znajdziemy wiele różnych gotowych sposobów odżywiania, w tym wiele naprawdę atrakcyjnych i skutecznych (na przykład dieta SIRT). Korzystając z usługi dietetyka mamy jednak gwarancję, że jadłospis będzie ścisłe uwzględniał nasze potrzeby i preferencje żywieniowe. Specjalista powie, co powinniśmy jeść, a czego najlepiej unikać. Przygotowana przez niego dieta będzie składała się ze smacznego i zdrowego jedzenia, gdyż jej celem nie jest głodówka, a poprawienie naszego zdrowia i samopoczucia.
Na pierwszym spotkaniu dietetyk powinien przeprowadzić z nami dokładny wywiad. Wypyta on o cel naszej wizyty, stan zdrowia, motywację do zmian, styl życia, typ pracy, codzienne nawyki żywieniowe, preferencje smakowe, stosowane dotychczas diety. Oprócz ułożenia jadłospisu udzieli nam także cennych wskazówek, które pomogą w trzymaniu się nowego, zdrowszego trybu życia. Podczas wizyt kontrolnych możemy dokonywać ewentualnych zmian w diecie.
Na pierwsze spotkanie warto przynieść ze sobą trzydniowy dzienniczek, w którym notowaliśmy wszystkie spożyte produkty spożywcze. Uwzględniając przy tym ich ilości i sposób przygotowania (gotowane, smażone, pieczone i tak dalej). Należy zawrzeć w nim także wypite napoje. Postarajmy się sporządzić ten zapis jak najdokładniej i szczerze. Najlepiej według dwóch dni roboczych i jednego dnia wolnego. To pozwoli dietetykowi obiektywnie ocenić naszą dietę i nawyki, a co za tym idzie, lepiej nam pomóc. Często takie dzienniczki można znaleźć i wydrukować ze strony internetowej placówki, do której się wybieramy.
Inną rzeczą, o którą może zapytać lekarz, są nasze aktualne badania. Jeśli więc posiadamy takie badania jak: krwi, moczu, lipidogram, specjalistyczne pakiety badań z ostatnich sześciu miesięcy, najlepiej zabrać je ze sobą. Szczególnie wtedy, kiedy wybieramy się na wizytę z konkretnym problemem zdrowotnym.
Z naciskiem na zdrowie
Do dietetyka możemy udać się z najróżniejszymi problemami. Dla niektórych powodem może być uzyskanie porady, jak skutecznie odchudzać się zimą lub czy możemy spożywać nalewki na trawienie, ktoś inny może walczyć z poważną otyłością, a jeszcze inni przyjdą do specjalisty z innych przyczyn zdrowotnych, na przykład cukrzycy, zaburzeń lipidowych, powracających problemów z grzybicą i wiele innych. Do gabinetów dietetycznych coraz częściej przychodzą także kobiety w ciąży, karmiące lub te, które starają się o dziecko. Powinniśmy umówić się na wizytę również wtedy, kiedy zaobserwujemy u siebie złe samopoczucie po spożyciu konkretnych produktów, podejrzewamy nietolerancję pokarmową lub alergię.
Pomoc dietetyka (oprócz opieki psychiatrycznej i psychologicznej) może okazać się także niezbędna przy zaburzeniach odżywiania, takich jak bulimia, kompulsywne jedzenie, uzależnienie od słodyczy.
Wszystkie te problemy i dolegliwości nie będą potraktowane z odpowiednim profesjonalizmem i nie mogą zostać zdiagnozowane, jeśli zamiast usługi dietetyka wybierzemy zmianę diety na własną rękę lub korzystanie z porad w internecie.
Spotkania online
Spotkanie z dietetykiem polega na rozmowie. Nie wymaga ono badań ani żadnych innych czynności, które wymagałyby spotkania w cztery oczy. Oznacza to, że na wizyty dietetyczne możemy bez problemu umawiać się w formie teleporady. Co jest wygodniejszą i bezpieczniejszą formą komunikacji. Gotowy jadłospis otrzymamy pocztą elektroniczną. Taka forma spotkań jest w ostatnich miesiącach preferowana i wśród lekarzy, i pacjentów.
Musimy jednak pamiętać, że usługi dietetyka w celu przygotowania naszej diety, wymagają dokładnego określenia naszego problemu. Tak więc jeśli nie będziemy widzieli się ze specjalistą na żywo, przygotujmy się wcześniej do odpowiedzi na to pytanie. Należy zmierzyć swój wzrost, obwód w pasie i talii oraz zważyć się.