fot. Pexels.com

Jeśli decydujesz się na budowę domu w 2021 roku, powinieneś zapoznać się z aktualnym standardem WT.

Czym jest WT 2021 i kogo dotyczy?

Warunki techniczne (WT), które musi spełnić każdy dom, który będzie budowany w 2021 roku. Nowe wymagania obejmują wszystkie budynki, które złożyły wniosek o pozwolenie na budowę po 31 grudnia 2020 rokuOsoby, które złożyły ten wniosek wcześniej, ale decyzję pozytywną otrzymały już w czasie nowego roku, nie muszą spełniać zaostrzonych wymagań. WT 2021 obowiązuje również osoby, które rozbudowują istniejący już budynek.

Zmiany względem WT 2020

Zaostrzone przepisy obejmują konieczność spełnienia kilku ważnych elementów. Dotyczą one kwestii energooszczędności. Co w takim razie zmieniło się w tym roku względem 2020?

Nowe przepisy dotyczącą następujących zagadnień:

  • zmniejszenia zapotrzebowania budynków na energię nieodnawialną,
  • zmniejszenia współczynnika przenikania ciepła ścian, dachów, podłóg, okien i innych części budynków,
  • upowszechnienie ekologicznych źródeł ciepła (pompy ciepła, fotowoltaika i nowoczesne kotły).

Zmiany mają sprawić, że nowo powstałe lub rozbudowane budynki będą bardziej energooszczędne i ekologiczne.Twórcy norm WT 2021 położyli nacisk na te dwa przymiotniki.Nowe budynki mają być lepsze pod tym względem zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska naturalnego. 

Zmiany nie zostały oczywiście wprowadzone nagle. Podobne zaostrzenia przepisów miały już miejsce w 2014 i 2017 roku. Dotyczyły wtedy między innymi współczynnika przenikania ciepła U. W WT z 2014 roku akceptowany współczynnik U spadł 0,3 W/m2K do 0,25 W/m2K. W 2017 obniżono wskaźnik do 0,23 W/m2K. Natomiast według WT 2021 wskaźnik U nie może przekroczyć 0,20 W/m2K. Ten trend nie jest zaskakujący. Już od wielu lat państwa Unii Europejskiej dążą do ograniczenia zużycia energii. Dzieje się tak również w kwestii budownictwa. Promocja energooszczędnego budowania domów w krajach UE trwa już od 2002 roku.

W jaki sposób można spełnić standardy WT 2021 przy budowie domu? Kluczem do sukcesu jest zastosowanie odpowiedniej izolacji cieplnej. Ponadto należy postawić na wcześniej wspomniane ekologiczne źródła ciepła. Dzięki takiemu połączeniu można obniżyć zużycie energii pierwotnej i dopasować dom do wytycznych WT 2021.

fot. Pexels.com

Najlepsze projekty domów

Jeśli Twoją odpowiedzią na pytanie “mały dom czy mieszkanie?” jest “zdecydowanie dom”, przed budową powinieneś zainteresować się kilkoma sprawami. Poza dostosowaniem budowy do aktualnych wytycznych WT 2021 warto też zapoznać się z projektami domów. To szczególnie ważne wtedy, gdy dysponujemy niewielką działką.Najlepsze projekty domów na wąskie działki mogą okazać się niesamowitą inspiracją.

Natomiast zwolennicy wykorzystania każdego skrawka metrażu powinni rzucić okiem na projekty domów z poddaszem użytkowym. W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie tej przestrzeni na dodatkowy pokój, łazienkę lub domowe biuro. Stworzenie domu z poddaszem użytkowym może okazać się strzałem w dziesiątkę zwłaszcza w sytuacji, jeśli planujemy powiększenie rodziny. 

fot. Pexels.com

A może dom szkieletowy?

Ciekawą alternatywą dla klasycznych domów murowanych mogą być domy szkieletowe. Ten typ budownictwa jest w naszym kraju owiany złą sławą. Domy szkieletowe kojarzymy z czymś nietrwałym i niebezpiecznym. Zupełnie niepotrzebnie! Takie budynku również muszą spełniać ścisłe wytyczne WT 2021. Aby im podołać, współcześnie stosuje się podwójną izolację przy budowie domów tego typu.

Dom szkieletowy może okazać się doskonałym wyjściem dla osoby, która chce obniżyć koszty budowy domu do 100 m2. Dlaczego budowa takiego budynku jest tańsza? Dzieje się tak z uwagi na niższy koszt produktów. Duży udział w obniżeniu kosztów ma też fakt, że czas budowy domu szkieletowego jest nawet kilkukrotnie krótszy niż tradycyjnego budynku. Sam szkielet może powstać nawet w sześć tygodni. Doprowadzenie budynku o drewnianym szkielecie do stanu deweloperskiego to kwestia trzech do czterech miesięcy. Ze względu na to koszty robocizny są o wiele niższe, niż w przypadku o wiele dłuższej budowy domu tradycyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here