Mamy dziś dość szeroką wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Zwracamy uwagę na zbilansowanie posiłków, znamy znaczenie aktywności fizycznej, suplementujemy witaminy. A jak wobec tego prezentuje się nasza świadomość na temat profilaktyki zdrowia oczu? Czy wiesz, co wpływa negatywnie na Twój narząd wzroku i go osłabia?. Sprawdź co robić, a czego nie robić, by najdłużej zachować zdrowie oczu.
Co wpływa negatywnie na nasze oczy?
Istnieje kilka czynników, które mogą zrujnować nam wzrok. Pierwszym i bardzo niebezpiecznym, jest ekspozycja oczu na promieniowanie ultrafioletowe. O szkodliwym wpływie słońca na skórę wiemy doskonale. Stąd też (ze wszech miar słuszna) popularność kremów z filtrów. Czy wiesz, że promienie słoneczne są destrukcyjne dla wzroku? Zagrożenie, jakie niesie UV, występuje nie tylko latem. Ochrona oczu przed słońca powinna obowiązywać przez cały rok.
Konsekwencją braku ochrony oczu przed promieniami słońca, są uszkodzenia plamki żółtej – kluczowej strefy gałki ocznej, odpowiedzialnej za ostrość widzenia. Osoby narażone na te czynnik częściej chorują na zwyrodnienie plamki żółtej. Drugą dolegliwością z tym związaną, jest wyższe ryzyko rozwoju zaćmy.
Ochrona przed słońcem – zalety dla zdrowia i urody
Okulary przeciwsłoneczne, które uchronią Twój wzrok przed uszkodzeniami, muszą zawierać filtr UV. Dobrej jakości produkty kupisz w sklepach optycznych. Ogromny wybór najmodniejszych egzemplarzy pozwoli Ci zyskać nie tylko ochronę dla oczu, ale i piękny dodatek do stylizacji!
Warunki zimowe bywają nawet groźniejsze dla oczu. Dzieje się tak dlatego, że promienie słońca, które odbijają się od śniegu, są jeszcze bardziej intensywne. Miłośnicy górskich wędrówek także powinni mieć na względzie ochronę przed UV, bowiem na dużych wysokościach moc promieniowania ultrafioletowego jest wyższa niż na nizinach.
Praca przed komputerem a wzrok
Drugim szkodliwym dla wzroku czynnikiem, jest codzienna i wielogodzinna praca przed ekranem. Długotrwałe korzystanie z komputerów, tabletów lub smartfonów oznacza patrzenie przez większość czasu na tę samą odległość. W ten sposób dochodzi do osłabienia się akomodacji oka, czyli zdolności regulowania ostrości widzenia przy różnych odległościach obserwowanych obiektów.
Kolejnym problemem dla naszego wzroku, jest nadmierna ilość światła niebieskiego. Wszystkie wymienione urządzenia emitują ten rodzaj światła, co może w dalszej perspektywie zwiększać ryzyko wspomnianych już schorzeń – AMD i zaćmy.
Coraz powszechniejszym zjawiskiem wśród osób pracujących i uczących się przed ekranem, jest dyskomfort w postaci podrażnienia, uczucia suchości oka i zaczerwienienia. Lekarze zauważyli, że mamy skłonność do rzadszego mrugania, gdy skupiamy się na monitorze. Tymczasem film łzowy – jego ilość i jakość – są szalenie ważne dla kondycji naszych oczu. Więcej o tym dowiesz się z tego poradnika: https://www.wokularach.pl/blog/film-lzowy-jakie-funkcje-pelni.
Jak chronić wzrok?
Jeśli chcesz zadbać o kondycję swoich oczu – nie jesteś bezradny. Pierwszą radą, którą udzielają specjaliści, jest korzystanie z okularów do komputera. Zawierają one powłokę blokującą światło niebieskie.
Inny sposób, który mamy w zasięgu ręki, to ćwiczenia oczu i dbałość o równowagę dla pracy i odpoczynku. Sprawdź także jak często badać wzrok:. Odpowiednia korekcja wad wzroku jest niezbędna, by utrzymać sprawne widzenie. Pamiętaj, że dla zachowania sprawności oczu, niezbędne jest dostarczanie organizmowi luteiny i witaminy A. Dlatego dbaj o regularne spożywanie świeżych warzyw i owoców.
Jeśli odczuwasz, że Twoje oczy są podrażnione – stosuj nawilżające krople do oczu. Opracowane na bazie naturalnych składników, zawierające kwas hialuronowy – przynoszą natychmiastową ulgę i poprawiają komfort widzenia.