Jeśli zamierzasz wybudować dom do 100 metrów kwadratowych w 2021 roku, musisz liczyć się z wysokim kosztem. Powinieneś być gotowy na wydatek około 300 tysięcy złotych netto. Skąd taki koszt?
Co składa się na cenę wybudowania domu?
Koszt budowy domu do 100 m2 na zakupionej wcześniej działce to obecnie około 300 tysięcy złotych netto. Trzeba pamiętać jeszcze o dodaniu podatków. VAT na prace budowlane dla klientów indywidualnych wynosi 8%.
Mowa o domu doprowadzonym do stanu deweloperskiego. Oznacza to budynek z dachem, oknami, drzwiami wejściowymi, ociepleniem. Stan deweloperski zakłada też obecność kompletu instalacji. Zaliczamy do nich instalację elektryczną, grzewczą i kanalizacyjną. Taki dom trzeba później wyposażyć jeszcze w sprzęt, meble oraz wykończenie. Całkowita cena jest uzależniona od personalnych wyborów. Przy kosztach budowy domu mowa właśnie o budynku stanie deweloperskim.
W koszt budowy należy wliczyć zakupione materiały budowlane oraz robociznę. Warto zwrócić uwagę, że od kilku lat koszt budowy domu stale rośnie. Mowa o wzroście cen rzędu 7-8% z roku na rok na przestrzeni ostatnich lat. Dlaczego tak się dzieje? W dużej mierze odpowiedzialne są za to rosnące koszty robocizny. Coraz ciężej znaleźć odpowiedniego fachowca. Pracowników budowlanych w kraju jest coraz mniej, więc wartość ich pracy stale wzrasta.
Przed budową należy też sfinansować projekt budowy domu. W przypadku gotowych, prostych projektów cena to około 2 tysięcy złotych. Taki projekt trzeba jeszcze zaadaptować do konkretnej działki. Najlepsze projekty domów na wąskie działki muszą uwzględniać proporcję budynku do miejsca, gdzie będzie stał. Adaptacja projektu do konkretnej działki też niesie za sobą koszta.
Spersonalizowane projekty domów są kilkukrotnie droższe. Przykładowo projekty domów z poddaszem użytkowym dostosowanym do naszych potrzeb, to koszt do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Czym jest WT 2021?
Do wzrostu kosztów budowy domu w 2021 roku przyczynia się też wprowadzenie standardu WT 2021. Jest on związany z wymogami energooszczędności i ekologiczności stosowanych rozwiązań. Wymagane parametry izolacyjne budynku zostały zwiększone, a co za tym idzie, podczas budowy trzeba używać lepszej jakości materiałów.
Dom szkieletowy: tańsza alternatywa.
Domy szkieletowe to ciekawa alternatywa dla klasycznych domów murowanych. Opierają się na pionowych konstrukcjach drewnianych, do których dokłada się warstwę izolacyjną. Takie domy są bardzo popularne w USA, Kanadzie oraz w krajach skandynawskich. Wbrew stereotypom, takie budynki są trwałe. Domy szkieletowe cechują się krótszym czasem budowy. Przy szybkim tempie pracy, taką konstrukcję można doprowadzić od zera do stanu deweloperskiego w ciągu czterech miesięcy.
Koszt wybudowania domu szkieletowego jest niższy niż koszt budowy klasycznego domu. Tańsze są zarówno materiały, jak i robocizna.Dzieje się tak z uwagi na krótszy czas budowy. Koszt budowy domu do 100 m2 w przypadku domu szkieletowego może być niższy nawet o ponad 10%.
Zalety mieszkania w domu
Pomimo wysokich kosztów, budowa domów jest wciąż popularna. Na pytanie “wolisz mały dom czy mieszkanie?” wiele osób odpowie, że preferuje dom. Dlaczego tak jest?
Ludziom podoba się niezależność, którą mogą zyskać dzięki posiadaniu własnego domu. Nawet niewielki dom pozwala na poczucie większej samodzielności niż mieszkanie w bloku.W ten sposób mieszka się też w cichszym otoczeniu. Mieszkając w samodzielnie wybudowanym domu, nie mamy za ścianą irytujących sąsiadów. Sami też nikomu nie przeszkadzamy, nawet grając na instrumencie czy pozwalając dzieciom na głośną zabawę. Poza tym dla wielu osób ogromną zaletą mieszkania w domu jest posiadanie ogrodu. Wiele osób marzy o relaksie w cieniu drzew na własnej posesji w czasie wakacji.
Z tego względu, pomimo wysokiego kosztu budowy domu do 100 m2, ludzie wciąż decydują się na ten krok. Obserwując tendencje na rynku deweloperskim, lepiej zdecydować się na budowę już teraz. W kolejnych latach ceny prawdopodobnie dalej będą rosnąć.